Enerji sektöründe yenilenebilir kaynak büyüme planı ve devlet teşviği analizi
Renewable resources growth plan and government incentive analysis in the energy sector
  1. Tez No: 768386
  2. Yazar: EZGİ ZEHRA KADIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED BURAK PAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezde bir merkez karar vericinin belli maliyetler ve enerji fiyatları dahilinde planlama ufku boyunca vereceği yatırım kararlarını incelemek için bir model kurulmuştur. Modelin amacı planlama ufkunda yenilenebilir enerji kaynaklarının hacmi genişletilirken karı maksimize etmektir. Bu amaca yönelik tam sayılı bir programlama oluşturulmuştur. Elektrik sektörü, talep belirsizlikleri ve önceden bilinmeyen üretim ve yatırım maliyetleri gibi birçok yüksek belirsizlikler içermektedir. Bu belirsizlikler zaman serisi analizleriyle tahminlenmiştir. Modele iki tür teşvik eklenerek teşvik miktarları senaryolaştırılmış, teşviklerin yatırımlara etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a model has been established to examine the investment decisions to be made by a central decision maker along the planning horizon within certain costs and energy prices. The aim of the model is to maximize profits while expanding the volume of renewable energy sources within the planning horizon. An integer programming has been created for this purpose. The electricity sector contains many high uncertainties such as demand uncertainties and previously unknown generation and investment costs. These uncertainties were estimated by time series analysis. By adding two types of incentives to the model, the amount of incentives is scenarioized, and the effects of incentives on investments are discussed.