Büyükşehir belediyelerinde sürdürülebilirlik raporlaması
Sustainability reporting in metropolitan municipalities
- Tez No: 768385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Birçok alanı kapsayan sürdürülebilirlik kavramı, yerel yönetim birimlerinden biri olan büyükşehir belediyelerini de ilgilendirmektedir. Yerel halk kendilerine hizmet sağlayacak olan büyükşehir belediyelerini seçerken büyükşehir belediyelerinin geleceğe ilişkin durumunu görmek ve büyükşehir belediyelerinin hangi düzeyde sürdürülebilir olduğunu araştırmak istemektedir. Bu bağlamda bir büyükşehir belediyesinin devamlılığının gözlemlenebilmesi veya sürdürülebilirliğinin raporlanması için kurumsal raporlarındaki ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlara ilişkin bilgilerin incelenmesi gerekebilir. Bu bilgilere ulaşabilmenin en iyi yollarından biri ise, büyükşehir belediyelerinin paylaşmış olduğu yıllık faaliyet raporlarını incelemek olacaktır. Çalışma kapsamında, Türkiye'de hizmet veren 30 büyükşehir belediyesinin 2020 yılında paylaşmış oldukları yıllık faaliyet raporları ve varsa sürdürülebilirlik raporları incelenmiştir. Büyükşehir belediyeleri tarafından yayınlanan bu raporlardaki açıklamalar içerik analizi yöntemiyle değerlendirilerek sürdürebilirlik raporlaması puanları belirlenmiştir. Sürdürülebilirlik raporlaması puanları ekonomik, sosyal ve çevresel olmak üzere bu üç boyuta göre hem ayrı olarak hem de bu puanların toplamı alınarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucu elde edilen veriler, çoklu doğrusal regresyon, bağımsız t-testleri ve anova gibi istatistikî yöntemler kullanılarak, sürdürebilirlik puanları birbirleriyle karşılaştırılıp, aralarında bir ilişki ve belirlenen gruplar arası anlamlı bir fark olup olmadığı analiz edilmiştir. Analiz sonucu elde edilen bulgularda toplam sürdürülebilirlik puanı bağımlı değişkeninin, büyüklük bağımsız değişkeni ile orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu, siyasi yapı bağımsız değişkeni ile ise, güçlü düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Misyon ve vizyon, kaldıraç oranı, likidite ve eğitim durumu değişkenleriyle ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability, which covers many areas, also concerns metropolitan municipalities, which are one of the local government units. During the election period of the metropolitan municipalities that will provide services to the local community, people want to see the future situation of the metropolitan municipalities and to investigate the sustainability of the metropolitan municipalities. In this context, in order to observe the continuity of a metropolitan municipality or to report its sustainability, it may be necessary to examine the information on social, economic and environmental dimensions in its corporate reports. One of the best ways to access this information would be to examine the annual activity reports shared by metropolitan municipalities. Within the scope of the study, the annual activity reports and sustainability reports, if any, shared by 30 metropolitan municipalities serving in Turkey in 2020 were examined. The explanations in these reports published by metropolitan municipalities were evaluated with the content analysis method and the sustainability reporting scores were determined. Sustainability reporting scores are calculated according to these three dimensions: economic, social and environmental, both separately and by taking the sum of these scores. The data obtained as a result of the calculations were compared with each other by using statistical methods such as multiple linear regression, independent t-tests and anova, and it was analyzed whether there was a relationship between them and whether there was a significant difference between the determined groups. According to the result of the study, it was examined that the total sustainability score dependent variable had a moderate, positive and significant relationship with the size independent variable, and a strong positive and significant relationship with the political structure independent variable. No significant relationship was found with the variables of mission and vision, leverage ratio, liquidity and educational status.