Network management for high data rate wireless communication and interference aware congestion control
Yüksek veri hızlı kablosuz iletişim ve girişim farkındalık tıkanıklık kontrolü için ağ yönetimi
- Tez No: 768396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tezde, yüksek veri hızlı kablosuz iletişim için gecikme tabanlı ve hibrit tabanlı Girişim farkında tıkanıklık kontrolünün karşılaştığı tasarım zorluklarını ve değerlendirmelerini tartıştık. Çalışmalarımız sırasında geliştirilen destekleyici prosedür ve mekanizmaları tekliflerimizde kullanılmak üzere sunuyoruz. Son olarak, gerekçelerini, uygulama sorunlarını ve performans açısından beklenen sonuçları detaylandıran iki yeni tıkanıklık kontrol mekanizması sunuyoruz. En son teknolojiyi inceledikten sonra, birkaç kayıp tabanlı aday algoritması değerlendirildi. Böyle bir seçim, RTT'den bağımsız bir pencere artırma kuralı getiren ve öngörülebilir, pencereye bağlı, tıkanıklık dönemi sürelerine sahip olan H-TCP'dir. Bu son özellik, H-TCP'yi, iyi bilinen gecikme tabanlı ve kayıp tabanlı çıktı tahsisi adalet sorunları sorununu azaltmak için ilginç bir seçim haline getirir. Bir başka ilginç algoritma CUBIC'dir. CUBIC ayrıca RTT'den bağımsız bir tıkanıklık penceresi artış kuralına sahiptir ve en önemlisi, kapsamlı gerçek dünya testlerini görmüş çok popüler bir algoritmadır. Popülaritesi ve aynı zamanda bu algoritmaya gecikme tabanlı tekniklerin uygulanması konusunda bugüne kadar hiçbir araştırma yapılmamış olması nedeniyle, fikirlerimizi keşfetmek için bir test ortamı olarak CUBIC'i seçtik. Bununla birlikte, H-TCP gelecekteki çalışmalar için ilginç bir konu olmaya devam ediyor. Yüksek Hızlı Kablosuz İletişim için Ağ yönetimine yönelik veri kümesi ve Girişime Duyarlı Tıkanıklık Kontrolü, Kaggle UCL ve OpenSets gibi açık kaynak deposundan elde edilir. Bu Belgenin uygulanması için, Matlab 2019a, büyük ölçekli verileri daha doğru bir şekilde işlemek için en verimli araç olduğu için kullanımda iletilecektir.
Özet (Çeviri)
In the thesis we discussed the design challenges and considerations faced by delay-based and hybrid-based Interference aware congestion control for high data rate wireless communication. We present the supporting procedures and mechanisms devised during the course of our work, to be used within our proposals. Finally, we present two new congestion control mechanisms, detailing their rationale, implementation issues, and expected results in terms of performance. After reviewing the state-of-the-art, several loss-based candidate algorithms were considered. One such choice is H-TCP, which introduces an RTT-independent window increase rule, and has predictable, window-dependent, congestion epoch durations. This last characteristic makes H-TCP an interesting choice to mitigate the well-known issue of delay-based versus loss-based throughput allocation fairness issues. Another interesting algorithm is CUBIC. CUBIC also has an RTT independent congestion window increase rule, and most importantly, is a very popular algorithm that has seen extensive real-world testing. Due to its popularity, and also to the fact that no research has, to date, been carried out in exploring the application of delay-based techniques to this algorithm, we chose CUBIC as a testbed to explore our ideas. Nonetheless, H-TCP remains an interesting topic for future work. Dataset for Network management for High-Rate Wireless Communication and Interference Aware Congestion Control are obtained from open-source repository like Kaggle UCL and OpenSets. For the implementation of this Paper, Matlab 2019a would be forwarded in use as it is the most efficient tool for processing large scale data with more accuracy.