An effective and secure public data integrity verification scheme of cloud storage based on BLS signature
BLS imza dayalı bulut depolamanın etkili ve güvenli bir kamu veri bütünlüğü doğrulama şeması
- Tez No: 768397
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. OĞUZ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bulut bilişim, müşterilerin bulut tabanlı uzak veri depolama hizmetlerini kullanmalarına olanak sağlayan bir kavramdır. Bulut bilişimin tüm avantajlarıyla, kullanıcılar artık dış verilere doğrudan erişemezler ve bu da bulutta depolanan verilerin gizliliğini sağlama sürecini daha da önemli hale getirir. Sonuç olarak, kullanıcılar yerel depolama yerine bulut depolamayı kullanabilir ve bulut verilerinin bütünlüğünü kontrol etme konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz. Sonuç olarak, gizlilik ve veri bütünlüğü kavramları, bulut sisteminin güvenliği ve performans verimliliği üzerinde doğrudan etkileri olan iki soruna dönüşmüştür. Bunun nedeni, tehdit modellerinin varsayımlarından birinin bulut sağlayıcılarına tamamen güvenilemeyeceğidir. Bu tezde, iki amaca odaklanan veri güvenliği problemlerini çözmeye odaklanıyoruz; birincisi, verilerin gizliliğini korumaktır, bu nedenle veriler şifreli bir dosya biçiminde saklanmalıdır ve ikinci yön, veri elde etme endişeleriyle ilgilidir. . Bu nedenle, bulut bilişim kullanıcılarını, verilerin yerel depolamada bırakılabileceği etkin bir uzaktan veri denetimi yöntemi ile korumak gereklidir ve bu, genel kontrol, etkin performans ve yüksek güvenlik seviyesi. Kamu denetimi en önemli yönlerden biri olduğu için, denetim süreci bulut kullanıcılarının veri gizliliğine yönelik herhangi bir güvenlik açığı içermemesi gerekse bile, bu TPA denetimini ve veri bütünlüğü doğrulamasını denetim sürecinde bulut kullanıcılarının tam bir güveni haline getirir. İnternette hiçbir yük taşımayın. Bu nedenle, TPA doğrulamasının güvenilirliğini artırmak için, buluttayken kullanıcı verilerini ve gizliliğini korumanın bir yolu olmalıdır. Bu nedenle, bu tezde, veri gizliliğini korurken hem güvenli hem de verimli olan kamu veri denetimlerinin sağlanmasını sağlamak için Boneh-Lynn-Shacham (BLS) imzasına dayalı güvenli ve verimli bir sistem öneriyoruz. Güvenlik ve gizlilik açısından karmaşıklığı artırmak için, yüksek bir sistem uygulama hızını korurken ortak anahtar denklemine ek olarak imza denklemini yeniden formüle ettik. Sistemin önceki çalışmalara göre daha verimli, güvenli ve daha hızlı olduğu düşünüldüğünden, sistemin genel performansı analiz edilerek sistem çok güvenli ve etkili olarak değerlendirilmektedir. Önerilen sistemde bir Çek bankası için finansal bilgi olan bir veri seti (Berka) kullanılmıştır. Sonuç olarak, veri denetim oranı %100 olup, muhasebe ve iletişim genel giderleri açısından herhangi bir maliyet içermemektedir.
Özet (Çeviri)
Cloud computing is a concept that allows customers to use cloud-based remote data storage services. With all the advantages of cloud computing, users can no longer have direct access to external data, which makes the process of ensuring the confidentiality of data stored in the cloud even more important. As a result, users may use cloud storage instead of local storage, and they won't have to worry about checking the integrity of their cloud data. As a result, the concepts of confidentiality and data integrity have evolved into two problems that have direct implications for the security and performance efficiency of the cloud system. This is because one of the assumptions of threat models is that cloud providers cannot be completely trusted. In this thesis we focus on solving data security problems, which focuses on two goals, the first is to maintain the confidentiality of data, so the data must be stored in an encrypted file form, and the second aspect relates to the concerns of obtaining data. Therefore, it is necessary to protect the users of cloud computing with an effective method of remote data auditing where the data can be abandoned in the local storage, and this achieves the main objectives of overcoming the challenges in terms of general control, effective performance and high level of security. Because public auditing is one of the most important aspects, this makes TPA audit and data integrity validation a complete reliance of cloud users in the audit process, even though the audit process should not contain any security vulnerabilities towards the data privacy of cloud users nor They bear no burden on the Internet. Therefore, to increase the reliability of TPA verification, there must be a way to preserve user data and privacy while in the cloud. Therefore, in this thesis we propose a secure and efficient system based on the Boneh-Lynn-Shacham (BLS) signature to ensure the provision of public data audits that are both secure and efficient while maintaining data privacy. And to increase the complexity in terms of security and privacy, we have reformulated the signature equation in addition to the public key equation while maintaining a high speed of system implementation. The system is considered very safe and effective by analyzing the overall performance of the system, as the system is considered to be more efficient, secure and faster compared to the previous works. A dataset (Berka) was used in the proposed system, which is financial information for a Czech bank. As a result, the data audit rate is 100% and does not contain any costs in terms of accounting and communication overheads.