Biyogaz içeriğinde bulunan hidrojen sülfürün giderim yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparing removal methods of hydrogen sulphur that contents in biogas
  1. Tez No: 768401
  2. Yazar: BANU ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Biyogaz içerisinde eser miktarda bulunan hidrojen sülfür (H2S) hem üretim verimini etkilemekte hem de sistem üzerindeki mekanik aksam ile jeneratör grubuna zarar verebilmektedir. Bu olumsuz etkilerin engellenmesi için H2S konsantrasyonu, kullanım alanına göre, belirli düzeyde tutulmalıdır. Bu tez çalışması kapsamında, çam talaşı (0,3–0,6 mm ve 2,0–6,3 mm) ve pirinadan (1,0–3,35 mm) elde edilen farklı boyutlardaki biyokömür, aktif karbon (4 mm çapında pelet) ve su ile arıtım sistemi (basınçlı/basınçsız) kullanılarak, biyogaz içerinde bulunan hidrojen sülfür arıtım denemeleri gerçekleştirilmiştir. Biyokömür ile gerçekleştirilen denemelerde, biyokömürün H2S doygunluğuna çok hızlı bir şekilde ulaştığı görülmüş, bu nedenle tekrar kullanım için uygun olmadığı sonucuna varılmıştır. Biyokömür ile aynı koşullarda, 250 ml kapasiteli kapalı tüp sisteminde aktif karbonla yapılan denemelerde ise toplam H2S giderim veriminin %96,6 olduğu tespit edilmiştir. Su ile arıtım sistemleri kıyaslandığında, basınç olmadan, gazometre içerisindeki suyun sirkülasyonun sağlandığı denemelerde en iyi sonucun elde edildiği görülmüştür. Bu denemede ölçümler 20 dakika aralıklarla yapılmış ve toplam H2S giderim veriminin %94,8 olduğu hesaplanmıştır. Sonuç olarak, yapılan çalışmalarda, aktif karbon kullanımı yerine biyokütleden elde edilmiş biyokümür kullanımı kısıtlı olduğu ancak su ile arıtım sisteminde ise daha yüksek performans elde edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrogen sulfide (H2S), which is present in trace amounts in biogas, affects production efficiency and can damage the system's mechanical parts and the generator group. The H2S concentration should be kept at a certain level according to the usage area to prevent these negative effects. In this thesis, hydrogen sulfide in biogas was tried to be purified by using different sizes of biochar (0.3–0.6 mm and 2.0–6.3 mm pine sawdust, 1.0–3.35 mm pomace), activated carbon (4 mm diameter pellet) and water process (with/without pressure). In different biochar trials, it was concluded that biochar reaches H2S saturation very quickly and is not suitable for reuse. In the trials conducted under the same conditions with biochar, total H2S removal efficiency is calculated 96,6% in the experiments with a 250 ml capacity of a tube with activated carbon. Compared to purification systems with water, the best result been obtained with the circulation of water inside the gasometer without pressure. In this experiment, the measurement of biogas content is made once 20 minutes, and the total H2S removal efficiency is calculated at 94,8%. As a result, it has been observed in the studies that the use of biochar made from biomass is limited instead of the use of activated carbon, and the water process has higher performance.