Sendikal haklar çerçevesinde Türkiye'de grevlerin işgücü verimliliğine etkisi: En küçük kareler yöntemi ile analiz
The effect of strikes on labor productivity in Turkey in the framework of trade union rights: Analysis with the least squares method
- Tez No: 768422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte hızla gelişen teknoloji, rekabet ortamının oluşmasına ve buna bağlı olarak işgücü verimliliğinin öneminin artmasına neden olmaktadır. İşgücü verimliliği hayatın her alanında önemli bir unsur haline gelmiş ve en büyük girdi kaynağı insan olduğu için birçok faktörden etkilenmiştir. Çalışanların refahını artırmayı amaçlayan sendikalar ise bu faktörler içerisinde yerini almaktadır. Çalışmada, sendikaların en güçlü silahı olan grev hakkının Türkiye'de işgücü verimliliğine etkisini ölçmek ve analiz etmek hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda nicel veri yöntemlerinden ekonometrik bir model kurulmuştur. 1988-2018 yılları arasında Türkiye'de gerçekleşen grev verileri ele alınarak gerçekleştiren bu çalışmada, etkinin boyutunu ölçebilmek için regresyon analizinde en küçük kareler yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonucunda değişkenler arasındaki ilişki anlamlı bulunmuş ve Türkiye'de gerçekleşen grevlerdeki %1'lik artışın işgücü verimliliğini %1,41 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca grevlerin gerçekleşmediği dönemde işgücü verimliliğinin artma eğilimde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology, which has developed rapidly with the industrial revolution, leads to the formation of a competitive environment and therefore the importance of labor productivity increases. Workforce productivity has become an important element in all areas of life and is affected by many factors because the biggest source of input is human. Unions aimed at improving the well-being of employees are among these factors. In this study, it is aimed to measure and analyze the impact of the right to strike, which is the most powerful weapon of trade unions, on labor productivity in Turkey. In line with this goal, an econometric model from quantitative data methods has been established. In this study, which was carried out by addressing the strike data that took place in Turkey between 1988 and 2018, the smallest squares method was used in regression analysis to measure the size of the effect. As a result of the analysis, the relationship between the variables was found to be significant and it was determined that the 1% increase in strikes in Turkey reduced labor productivity by 1.41%. In addition, it was concluded that labor productivity tended to increase during the period when the strikes did not take place.