Dijital aktivizim bağlamında sosyal medyada adalet arayışı: Türkiye'deki örnekler
Seeking justice in social media within the context of digital activism: Examples in Turkey
  1. Tez No: 768421
  2. Yazar: RECEP ÇAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN İRVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sosyal medya platformları, birçok yönüyle bazı toplumsal dönüşümlere sebep olmuş ve kitlelerin gündelik yaşam pratikleri üzerinde bir etki alanı yaratmıştır. Türkiye'de ve Dünyada her gün birçok konu hakkında sosyal medya platformları üzerinden çeşitli kampanyalar düzenleniyor. Türkiye'de son yıllarda meydana gelen bazı adli vakalar kamuoyunda büyük tepkilere yol açmış ve sosyal medya üzerinden adalet içerikli hashtag kampanyaları düzenlenmiştir. Bu çalışma kapsamında, konunun daha iyi anlaşılması için kamusal alan ve dijital aktivizm kavramlarını içine alan geniş bir literatür taramasına yer verilmiştir. Sosyal medya platformları üzerinden yürütülen bazı örnek kampanyalar seçilmiş ve nitel araştırma yöntemleri arasında yer alan durum çalışması tekniği ile kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında sosyal medya platformları üzerinden yürütülen söz konusu hashtag kampanyalarının yargı süreci üzerindeki etkisi ele alınmış, aynı zamanda bu kampanyaların sebepleri ve sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social media platforms have brought about social change in many ways, creating a sphere of influence on the daily life practices of the masses. Every day in Turkey and around the world, various campaigns are organized on social media platforms on many issues. Some court cases that have taken place in Turkey in recent years have generated great public reactions and hashtag campaigns with the content of justice have been organized on social media. In this study, an extensive literature review was conducted, including the concepts of public sphere and digital activism, to better understand the issue. Some sample campaigns conducted on social media platforms were selected and studied in depth using the case study technique, which is one of the qualitative research methods. Based on the data obtained, the impact of hashtag campaigns conducted on social media platforms on the judicial process, as well as the reasons and results of these campaigns, were discussed.