Hasançelebi Demir yatağının (Hekimhan-Malatya) maden jeolojisinin incelenmesi
Mining geological investigation of the Hasançelebi iron deposit, Hekimhan-Malatya
  1. Tez No: 76847
  2. Yazar: CANAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HASANÇELEBİ DEMİR YATAĞI'NIN ( HEKİMHAN - MALATYA ) MADEN JEOLOJİSİNİN İNCELENMESİ Canan KARAKAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilinmleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Taner ÜNLÜ Yıl: 1998, Sayfa: 317 Jüri: Prof. Dr. Ahmet GÖKÇE Prof. Dr. Taner ÜNLÜ Doç. Dr. Şükrü KOÇ Bu çalışmada; Malatya İli - Hekimhan İlçesi, Hasançelebi Beldesi civarında yeralan Hasançelebi çevresinde yüzeyleyen demir cevher oluşumlarının kökeni araştırılmaktadır. Çalışma alanı ve geniş çevre jeolojisi çeşitli yazarlar tarafından farklı litostratigrafik ilişkiler içerisinde yorumlanmıştır. Tüm yazarların birleştikleri çok genel bir jeolojik çatı aşağıdaki biçimde öz olarak sunulabilir. Arazinin en yaşlı kayaç serisi, öncelikle gabro ( sıklıkla kümülatif ), harzburgit, verlit ve mafik dayklardan oluşan, eksik bir ofiyolitik seriyi karakterize eden serpantinit - gabro kompleksidir. Bunların üzerine, açısal uyumsuzlukla Üst Kretase yaşlı taban konglomerası, şeyi ve kireçtaşı gelmektedir. Taban konglomerası tamamen ofiyolit çakıllarından oluşmuştur. Taban konglomerası, şeyi ve kireçtaşı, mafik volkano sedimanter seri ile örtülür. Bu seri; tüf, konglomera, mafik lavalar, yastık lavlar, andezit ve trakitik lav akıntıları ve dayklarından oluşmaktadır. Trakitik dayklar ve alkali siyenitler yukarıda bahsedilen stratigrafiyi kesmiştir. Paleosen - Eosen sedimanter seri, tüm birimleri uyumsuz bir şekilde örtmekte olup, konglomera ve sevilerle birlikteII kumtaşlarından oluşmuştur. Sahada en son görülen ana volkanik aktivite bazalt, andezit ve dasitlerden oluşan Miyosen - Pliyosen ( ? ) yaşlı volkanik kayaçlar ile temsil edilir. Cevherleşmeye kaynak oluşturan litolojiler hidrotermal alterasyona uğramış ultramafik ve mafik kayaçlardır. Cevher örnekleri çoktan aza doğru, esas olarak ilmenomanyetit ve manyetit, daha az oranlarda pirit - markasit, hematit, ilmenit - rutil - anatas, kalkopirit, siderit - ankerit, lineyit - millerit - bravoyit, molibdenit ve sfalerit minerallerinden oluşmaktadır. Bunlara genellikle, skapolit, piroksen, tremolit - aktinolit, biyotit, klorit, kuvars, karbonat, sfen, daha az oranlarda homblend, prehnit, epidot, granat ve zirkon mineralleri eşlik etmektedir. Yapılan jeokimyasal çalışmalar demir element kökeninin ultramafik ve mafik kayaçlar olduğunu ispatlamaktadır. Petrografi ve XRD çalışmaları yapılarak, bölgedeki hemen hemen tüm kayaçların hidrotermal alterasyona uğradığı saptanmıştır. Ard arda bir kaç kez meydana gelen bu hidrotermal alterasyon sonucunda, demir yeniden zenginleşmiş ve manyetit olarak çökelmiştir. Malatya - Hekimhan - Hasançelebi Demir Yatağı hidrotermal bir yataktır. ANAHTAR KELİMELER: Malatya, hasançelebi, demir, ultramafik, mafik, hidrotermal alterasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis On MINING GEOLOGİCAL INVESTIGATION OF THE HASANÇELEBİ IRON DEPOSIT, HEKİMHAN - MALATYA Canan KARAKAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Taner ÜNLÜ Year : 1998, Page : 317 Jury : Prof. Dr. Ahmet GÖKÇE Prof. Dr. Taner ÜNLÜ Assoc. Prof.Dr. Şükrü KOÇ In this study, the origin of the iron occurrences that crop out in Hasançelebi Province in the city of Malatya - Hekimhan Town are investigated. The survey area and the wide regional geology were interpreted by several authors within various lithostratigraphic relations. A very general stratigraphic outline of which all the authors considered as a whole can be explained as follows: The oldest rock series at the survey area is a serpantinite - gabbro complex that is made up of gabbro firstly, then ( mostly cumulative ) harzburgite, verlite and mafic dikes that characterize an incomplete ophiolitic series. On top of these, with an angular unconformity, Upper Cretaceaus basal conglomerate, shale, and limestone overlie. The basal conglomerate is wholly composed of ophiolite pebbles. The basal conglomerate is overlain by shale and limestone, and mafic series. This volcanosedimentary series isIV made up of tuffaceous conglomerate, mafic lava, pillow lava, andesitic and trachyitic lava flows and dikes. The trachytic dikes and alkali syenites have cut the stratigraphic series that were explained above. The Paleocene - Eocene sedimentary series overlies all the units unconformably, and this is made up of conglomerate, shale with sandstone. The main volcanic activity that was seen lastly at the survey area is represented by Miocene - Pliocene ( ?) volcanic rocks that was made up of basalt, andesite and dacite. The lithologies which are the main source rock for mineralization are ultramafic and mafic rocks that were subjected to hydrothermal alteration. The ore samples are mainly ilmeno - magnetite and magnetite, and less pyrite - marcasite, hematite, ilmenite - rutile - anatace - choicopyrite, siderite - ankerite, lineite - millerite - bravoite - molibdenite and sphalerite minerals. These are generally accompanied by scapolite, pyroxene, trenolite - actinolite, biotite, chlorite, quartz, carbonate, sphene and less amounts of hornblend, prehnite, epidote, garnet, and zircon minerals. The geochemical studies prove that the origin of iron element is ultramafic and mafic rocks. As a result of petrographic and XRD ( X - Ray Diffraction ) studies, it was determined that nearly all rocks at the region were subjected to hydrothermal alteration. As a result of the hydrothermal alterations which were occurred more than one time, the iron was enriched again and deposited as magnetite. Malatya - Hekimhan - Hasançelebi Iron Ore Deposit is a hydrothermal deposit. KEYWORDS: Malatya, Hasançelebi, iron, ultramafic, mafic, hydrothermal alteration.