Türkiye de bölgesel kalkınma perspektifinden göç ve entegrasyon bağlamında Suriye göçü
Syrian migration in the context of migration and integration from a regional development perspective in Turkey
  1. Tez No: 768481
  2. Yazar: GÖZDE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türkiye yaşam tarzı olarak benimsediği ve derin geçmişi ile kök saldığı Anadolu topraklarına gelmeden önce atlı göçebe kültürün bir parçası ve bu kültüre dayalı olarak geldiği Anadolu da Avrupa ve Asya arasında bir geçiş yolu güzergahı olmuştur. Hammaddenin, bilginin, kültürün bu topraklar arasında geçişine tanıklık ederken kimi zaman kaynak ve alıcı değişiklik gösterse de kanal olarak Türkiye'nin bu iletişim ağındaki rolü değişmemiştir. Göç tarihinin getirdiği tecrübeyle Türkiye 2011 de Suriye kitlesel hareketine karşı Açık kapı politikası uygulamış ve misafir, muhacir olarak nitelendirdiği Suriyelilerle bir bağ ve yakınlık ilişkisini din birliği üzerinden kurarak göçü sindirmeye ve ayrıştırmaları en aza indirerek etkileri hafifletmeye çalışmıştır. Ancak misafir olarak nitelendirilen bu hareket düzenli bir şekilde olmamakla birlikte şehirlere orantısız bir şekilde dağılım göstermiştir özellikle gelişmemiş şehirlere olan bu yoğun göç hareketi bölgesel kalkınma açısından şehirleri sosyoekonomik alanlarda daha zor bir durum içerisine sokmuştur. Bu durum entegrasyonu zorlaştırmıştır. Bu çalışmanın amacı savulan bu tezi verilerle ortaya koymak ve öneriler sunmaktır. Yöntem olarak teorik verilerin, bilimsel makalelerin incelenmesi benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey was a part of the nomadic equestrian culture before it came to the Anatolian lands, which it adopted as a lifestyle and where it took root with its deep past, and Anatolia, where it came based on this culture, became a transit route between Europe and Asia. While witnessing the passage of raw materials, knowledge and culture between these lands, Turkey's role as a channel in this communication network has not changed, even though the source and receiver sometimes change. With the experience brought by the history of migration, Turkey implemented an open door policy against the Syrian mass movement in 2011 and tried to suppress the migration by establishing a bond and close relationship with the Syrians, whom it describes as refugees, through religious unity, and to minimize the effects by minimizing discrimination. However, this movement, which is described as a guest, has been distributed disproportionately to the cities, although not regularly, and this intense migration movement, especially to the undeveloped cities, has put the cities in a more difficult situation in socioeconomic areas in terms of regional development. This made integration difficult. The aim of this study is to present this thesis with data and to offer suggestions. As a method, the examination of theoretical data and scientific articles has been adopted.