İnovasyon ve bölgesel kalkınma perspektifinden Türkiye
Turkey from innovation and regional development perspective
  1. Tez No: 417985
  2. Yazar: ZEKİYE ÖRTLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ZİŞAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bölgelerin inovasyon performanslarındaki artış, refah seviyesinin yükselmesini sağlayarak iktisadi ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Bölgelerin inovasyon performanslarının artırılmasında, bilgi, teknoloji, öğrenme süreçleri etkili olmaktadır. Bir bölge bu noktada ne kadar inovasyon yaparsa, refah ve yaşam kalitesi de o ölçüde artış göstermektedir. Bölgelerimizde inovasyonun sistemli işleyebilmesi için bölgedeki firmalar, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve diğer kuruluşlarla işbirliği içerisinde olması gerekmektedir. Böylece bölgeler yeni fikirler, beceriler, teknolojiler geliştirerek dünya pazarlarında rekabet edilebilirliklerini artırabilirler. Bölgesel kalkınmanın sağlanması noktasında bölgelerin potansiyelleri ve gereksinimlerine yönelik inovasyon sistemleri geliştirilmelidir. Bunun için araştırma-geliştirme faaliyetleri ile inovasyon öncü rol üstlenerek üretim yapısı güçlendirilmeli ve bölgesel kalkınma sağlanmalıdır. Bu çalışma, inovasyon ve bölgesel kalkınma çerçevesinde Türkiye ve bölgelerinin eğitim, altyapı, ulaşım, ticaret, bilimsel yayın, makale, patent, marka, bilim, teknoloji gibi inovasyon bileşenlerinden yararlanarak inovasyon ve bölgesel kalkınmaya katkılarını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması Düzey-1 kapsamında yer alan 12 bölge ile Düzey-2 kapsamında yer alan 26 bölge ile Türkiye'nin inovasyon girdi ve çıktı göstergelerinin alt bileşenleri kullanılarak bölgeler arasındaki farklılıklar ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde inovasyon kavramsal olarak açıklanmıştır. İkinci bölümde bölgesel kalkınma kavramsal çerçevede verilmiştir. Üçüncü bölümde inovasyonun bileşenleri Türkiye ve 12 bölge kapsamında inovasyon ve bölgesel kalkınma açısından değerlendirilmiştir. Dördüncü bölüm, Türkiye Uygulaması çerçevesinde inovasyon göstergeleri içerisinde yer alan toplam akademisyen ve toplam öğrenci sayıları kişi başına katma değer ile karşılaştırılarak grafiklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing innovation performances of regions is to contribute economical and social development by providing increase of welfare level. Regions in increasing their innovation performances, information, technology and learning processes are to be effective. At this point, if a region does how much innovation, welfare and quality of life show increasing, too. For working our region innovation systematically, companies in the region need cooperation with public institutions, civil society organizations and other organizations. So regions may increase their competitions in the global market by developing new ideas, skills and technology. Innovation systems should be improved for the potential and needs of regions for the regional development. For this, research and development activities and innovation should take leading role and streghten its production structure and regional development should be provided. The aim of this working is to bring out the contribution of innovation to the regional development of Turkey and regions by using innovation compounds such as education, structure, transportation, trade, scientific puplications, essay, patent, brand, science and technology. For this purpose, the differences of regions have been brought out by using subcomponents of innovation input and output indicators of 12 regions and 26 regions and Turkey which are Statistical Territorial Units Classification Level-1 and Level-2. Innovation has been explained conceptual in the first working. In the second part, regional development has been explained conceptual frame. In the third part, the components of innovation have been evaluated in terms of innovation and regional development.