Piriformis sendromu ön tanılı hastalarda gluteus maksimus kasının önemi: Prospektif, randomize, tek kör, çapraz çalışma
The importance of gluteus maximus muscle in patients with preliminary diagnosis of piriformis syndrome: Prospective, randomized, single-blind, crossover study
- Tez No: 768510
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Gluteal ağrı ile başvuran ve piriformis kası izdüşümünde gluteal palpasyon ile hassasiyet olan olgularda gluteus maksimus sendromunun (GMS) mu yoksa piriformis sendromunun (PS) mu ön planda olduğunu birlikte ne kadar görüldüklerini ortaya koymak ve klinik özelliklerini karşılaştırmaktı. Gereç ve yöntemler: Çalışmamıza dahil edilen 60 olguya ayrıntılı klinik öykü, fizik muayene ve ultrasonografik değerlendirme yapıldı. Blok randomizasyona göre iki grup oluşturuldu. Piriformis kası (PK) ve gluteus maksimus kasına (GMK) tanısal enjeksiyon testleri sırayla uygulandı. Enjeksiyondan 1 saat sonra ağrıda %50'den fazla azalma gösteren olgularda test pozitif kabul edildi; ağrısı tama yakın geçmeyen olgulara çapraz enjeksiyon uygulandı. PS ve GMS'ye yönelik tanı grupları oluşturularak klinik ve ultrasonografik özellikleri birbirleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan olguların 47'si kadın, 13'ü erkekti ve yaş ortalaması 47,92±12,83 olarak bulundu. Olguların %48,33'ünde (29 olgu) sadece PS, %26,67'sinde (16 olgu) sadece GMS, %25'inde ise (15 olgu) hem PS hem de GMS birlikte bulundu. PS ön tanısı ile değerlendirilen 60 olgunun 34'ünde (%56,67) primer tanı PS diğer 26 olguda (%43,33) ise primer tanı GMS olarak bulunmuştur. Ana gruplarda tüm demografik ve klinik özellikler, PS'ye özel tanımlanmış testler benzerdir. Ana gruplar arasındaki karşılaştırmalarda PK ve GMK ultrasonografik kalınlık ortalamaları açısından semptomatik ve asemptomatik tarafta anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: PS olarak değerlendirilebilecek klinik özelliklere sahip olguların yaklaşık yarısında GMS'nin, tek başına ya da PS ile birlikte olduğu saptandı. USG eşliğinde GMK ve PK'ye yapılan tanısal enjeksiyon testleri kullanılmadığı durumda ayırıcı tanıda fizik muayene, özel testler ve USG ile GMK-PK kalınlık değerlendirmesinin yetersiz kaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine whether gluteus maximus syndrome (GMS) or piriformis syndrome (PS) were prominent in patients who presented with gluteal pain and had tenderness with deep palpation in the projection of the piriformis muscle, and to compare their clinical features. Material and Methods: Detailed clinical history, physical examination and ultrasonographic evaluation were performed on 60 cases included in our study. Two groups were formed according to block randomization. Diagnostic injection tests were applied to piriforis muscle (PM) and gluteus maximus muscle (GM) sequentially. The test was considered positive in cases that showed more than %50 reduction in pain 1 hour after the injection; cross injection was applied to the cases whose pain did not go away almost completely. Diagnostic groups for PS and GMS were formed and their clinical and ultrasonographic features were compared with each other. Results: The mean age of the 60 subjects included in the study was 47.92±12.83 years, 47 female and 13 male. Only PS was diagnosed in 48,33% (29 cases), only GMS was diagnosed in 26,67% (16 cases) and both syndrome were found together in 25% (15 cases) of the cases. Primary diagnosis was PS in 34 (%56,67) of 60 cases evaluated with a preliminary diagnosis of PS, and primary diagnosis was GMS in the other 26 cases (%43,33). All demographic and clinical features and specific tests for PS were similar in the main groups. In comparisons between the main groups, no significant difference was found on the symptomatic and asymptomatic side in terms of the mean ultrasonographic thickness of piriformis muscle and gluteus maximus muscle. Conclusion: Gluteus maximus syndrome was seen alone or was seen together with PS in approximately half of the cases with clinical features that could be evaluated as PS. In the absence of USG-guided diagnostic injection tests for PM and GM, physical examination, special tests and GM-PM thickness assessment by USG were found to be insufficient for differential diagnosis.