Yönetici koçluk davranışı ile rol-içi ve rol-dışı performans arasındaki ilişkide iyi oluşun aracılık rolü: Bankacılık sektörü üzerine bir çalışma
The intermediation role of well bei̇ng in the relationship between managerial coaching behavior and in-role and extra-role performance: A study on the banking sector
- Tez No: 768511
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL CAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada yöneticinin koçluk davranışını ile rol-içi ve rol-dışı performans arasındaki ilişkide iyi oluşun aracılık rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Söz konusu model bağlamında değişkenlerin birbiri ile değişkenleri ve aracı değişken analizi yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Adana ilinde faaliyet gösteren 336 banka çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada normal dağılıma ilişkin analiz, güvenilirlik, korelasyon, regresyon analizleri ve çoklu bağlantıya yönelik analiz için SPSS 26.00 programı; doğrulayıcı faktör analizi için AMOS 24.00 programı kullanılmıştır. Çalışmaya konu olan hipotezler Baron ve Kenny (1986) yöntemi temel alarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öne sürülen hipotezlerden beşinin desteklendiği ikisinin ise kısmen desteklendiği sonucu elde edilmiştir. Buna göre yönetici koçluk davranışının rol-içi, rol-dışı performans ve iyi oluş üzerinde pozitif etkisinin olduğu bulgusu elde edilmiş olup iyi oluşun, rol-içi ve rol-dışı performansa pozitif etkisin olduğu ortaya konmuştur. Yönetici koçluk davranışının rol-içi ve rol dışı performans üzerinde iyi oluşun aracılık rolü üstlendiği ise kısmen desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the mediating role of well-being in the relationship between the managerial coaching behavior and in-role and extra-role performance. In the context of the model in question, the variables of the variables with each other and the mediator variable analysis were made. The sample of the research consists of 336 bank employees operating in Adana. SPSS 26.00 program for analysis of normal distribution, reliability, correlation, regression analysis and multicollinearity analysis in the research; AMOS 24.00 program was used for confirmatory factor analysis. The hypotheses that are the subject of the study were analyzed based on the Baron and Kenny (1986) method. According to the findings obtained in the research, it was concluded that five of the hypotheses put forward were supported and two of them were partially supported. Accordingly, it has been found that manager's coaching behavior has a positive effect on in-role, extra-role performance and well-being, and it has been shown that well-being has a positive effect on in-role and out-of-role performance. It has been partially supported that well-being plays a mediating role on in-role and extra-role performance of manager's coaching behavior.