Mudanya kıyılarındaki bazı teleost balıklarda rastlanılan helmintler
  1. Tez No: 45344
  2. Yazar: MEHMET CEMAL OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. F. NACİ ALTUNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET 25.11.1990 ite 1.5.1993 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada Mudanya kıyılarından yakalanan Mugit capita, Solea vulgaris, M. merluccius, Gaidopsarus mediterraneus, T. trachurus, Symphodus tınca, Gobius niger, Gobius capitis, Zosterissor ophiocephalus, Eutrigla gurnardus, Uranoscopus scaber, Scorpaena scrofa türlerine ait toplam 300 balık incelenmiş olup bunlardan 180'inin çeşitli parazitler tarafından enfekte edildiği saptanmıştır. Yapılan incelemelerde 180 balıktan 900 adet parazit kaydedilmiş olup bunların sayı ve isimleri şöyledir: 70 Tetroncoides paradoxus, 1 Trocopkus gallimhe, 90 Ligophorus szidati, 1 Microcotyle mugilis, 8 Anthocotyle merlucci (Monogenea), 1 Bucephalopsis haemaena, 20 Monascus fıliformis, 1 Piriforma sp. 1 Diphtherostumum brusinae, 12 Saccocoelium obesum, 10 Dicrogaster contractus, 12 Plagioporus pontica, 1 Plagioporus dogieli, 10 Anisocladium fallax, 12 Anisocoelium capitellatum, 10 Schikhobalotrema sparisomae, 92 Helicometra fasciata, 1 Helicometra insolata, 1 Stephanostomum sp, 1 Stephanostomum Aa^ca/«m.(Dİgenea), 70 Scolex pîeuronectis, 13 Rynchobothrium sp., 6 Clestobothrium crassiceps, 122 Didymobothrium rudolphi (Cestoda, Plathelminthes), 223 Acanthoceplaloides propinquus, 3. A. kostylewi, 10 A. soleae, 1 Echinorynchus s ft, 3 Longicollum pagrosomi (Acanthocephala), 18 Contracaecum aduncum ve 76 Spinitectus oviflagilis (Nematoda). Bulunan türlerden Microcotyle mugilis Saccocoelium obesum, Dicrogaster contractus, Schikhobalotrema sparisomae, Scolex pîeuronectis ve Contracaecum aduncum türleri Mudanya kıyıları ve dolayısı ile Marmara Oeniz'i için, diğer türler ise Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study which has been done between 25.11.1990 and 1.5.1993, 300 fishes were caught from Mudanya Coast (Marmara Sea), examined and observed that 180 fishes were infected by different kinds of helminth parasites. The fishes examined are belonging to following species: Mugil capito, Solea vulgaris, M. merluccius, Gaidopsarus mediterraneus, T. trachurus, Symphodus tinea, Gobius niger, Gobius capitis, Zosterissor ophiocephalus, Eutrigla gurnardus, Uranoscopus scaber and Scorpaena scrofa. At the end of study it was collected 900 parasites from 180 infected fishes. The name and number of parasites are as followed; 70 Tetroncoides paradoxus, 1 Trocophus gallimhe, 90 Ligophorus szidati, 1 Microcotyle mugilis, 8 Anthocotyle merlucci (Monogenea), 1 Bucephalopsis haemaena, 20 Monascus filiformis, 1 Piriforma sp. 1 Diphtherostumum brusinae, 12 Saccocoelium obesum, 10 Dicrogaster contractus, 12 Plagioporus pontica, 1 Plagioporus dogieli, 10 Anisocladium fallax, 12 Anisocoelium capitellatum, 10 Schikkobalotrema sparisomae, 92 Helicometra fasciata, 1 Helicometra insolata, I Stephanostomum sp, 1 Stephanostomum baccatum. (Digenea), 70 Scolex pleuronectis, 13 Rynchobothrium sp., 6 Clestobothrium crassiceps, 122 Didymobothrium rudolplni (Cestoda, Plathelminthes), 223 Acanthoceplaloides propinquus, 3 A. kostylewi 10 A. soleae, 1 Echinorynchus sp., 3 Longicollum pagrosomi (Acanthocephala), IS Contracaecum aduncum and 76 Spinitectus oviflagellis (Nematoda). From this species, While Microcotyle mugilis Saccocoelium obesum, Dicrogaster contractus, Schikkobalotrema sparisomae, Scolex pleuronectis and Contracaecum aduncum are first record for Marmara Sea, the other species were found first time for Turkey.