Mültecilerin medya temsillerinde tanımlanmış mağdur etkisi: Aylan Kurdi örneği
The identified victim effect on refugees' media representations: The case of Aylan Kurdi
- Tez No: 768526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARELLA BODUR ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
2 Eylül 2015 tarihinde Türkiye'den Yunanistan'a deniz yoluyla geçmek isteyen Suriyeli mültecilerin yolculuk ettiği botun batmasıyla 5'i çocuk 12 mülteci boğularak hayatını kaybetmiştir. Bu kazada cansız bedeni kıyıya vuran üç yaşındaki Aylan Kurdi'nin trajik fotoğrafı sosyal medyalarda dolaşıma girdiği birkaç saat içinde hızla yayılarak milyonlarca kişi tarafından görüntülenmiş ve bu ikonik fotoğraf devletlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve bireylerin dikkatini mülteci krizine çevirmiştir. Bu olayda empati, öfke, acıma, merhamet, keder, şefkat, utanç ve suçluluk duygularının öne çıktığı söylemler yaygınlaşırken, bireyler mültecilerle ilgilenen sivil toplum ve yardım kuruluşlarına çok sayıda bağışta bulunmuş, siyasi aktörler ve hükümetler ise toplumsal baskının da etkisiyle mülteci politikalarında bazı düzenlemelere gitmiştir. Bu çalışma, Tanımlanmış Mağdur Etkisi (TME) yaklaşımı çerçevesinde Aylan Kurdi vakasında tekil, tanımlanmış bir mağdurun görsel temsilinin duyguları harekete geçirme gücüne ve mültecilere yönelik egemen söylemleri dönüştürme rolüne odaklanmaktadır. Çalışmada mültecileri gayri-insanileştiren görseller ve söylemlerin Aylan Kurdi vakası ile değişim gösterdiği, bu değişimi ise tanımlanmış mağdur etkisine bağlı olarak ortaya çıkan duyguların tetiklediği savunulmaktadır. Bu kapsamda 27 Ağustos – 9 Eylül 2015 arasında Hürriyet, Cumhuriyet, Sabah, Sözcü ve Yenişafak gazetelerinde Suriyeli mültecilerle ilgili yayınlanan 500 adet haber ve köşe yazından oluşan medya arşivi metinsel ve görsel olarak analiz edilmiştir. Çalışmada ikonik fotoğrafın görsel analizinin yanı sıra medyada öne çıkan söylemlerin analizi ile Aylan bebek vakasında görüntüler, duygular ve söylemlerin nasıl birbirine bağlandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
On September 2, 2015, 12 refugees, including 5 children, drowned and perished when the boat carrying Syrian refugees, attempting to cross from Turkey to Greece by sea, capsized. The tragic photo of three-year-old Aylan, whose lifeless body washed ashore in this disaster, quickly spread via social media and was seen by millions of people. This iconic photo turned the attention of states, non-governmental organizations (NGOs), and individuals to the refugee crisis. When discourses emphasizing emotions such as empathy, anger, pity, compassion, grief, compassion, shame, and guilt spread, individuals made large donations to NGOs and aid organizations dealing with refugees, and political actors and governments made some adjustments in refugee policies in response to public pressure. This study focuses on the emotional impact of the visual representations of a single, identified victim in Aylan Kurdi's case and its significance in changing prevalent discourses towards refugees within the framework of the Identified Victim Effect (IVE). The study argues that the Aylan Kurdi case has led to a shift in the dehumanizing stereotypes and discourses about refugees, and this shift is brought on by the feelings that result from the identifiable victim effect. In this context, a textual and visual analysis of 500 news articles and columns regarding Syrian refugees that were published in the newspapers Hürriyet, Cumhuriyet, Sabah, Sözcü, and Yenisafak between August 27 and September 9, 2015, was conducted. Through the visual analysis of the iconic photograph and the analysis of widespread media discourses, this study shows how images, emotions, and discourses are inter-connected in the Aylan Kurdi case.