Muvazaa nedenine dayalı tasarrufun iptali davası
Action for revocation of a disposition based on collusion
  1. Tez No: 768525
  2. Yazar: ÖMÜR ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Muvazaa, tarafların hakikatte istemedikleri bir anlaşmayı başkalarını aldatmak kastıyla yapmalarıdır. Taraflar gerçek iradelerine uymayan görünürdeki bir sözleşme için bilerek ve isteyerek anlaşıp beyan ve iradeleri arasında bilinçli bir uyumsuzluk yaratmaktadırlar. Tasarrufun iptali davası ise İcra ve İflas Kanunu'nda düzenlenen ve borçlunun haczine ya da iflasına karar verilmesinden evvel yaptığı tasarruflar neticesinde malvarlığının aktifinde yapmış olduğu değişiklik işlemlerini hükümsüz kılarak alacaklının alacağına kavuşmasını sağlamak amacıyla alacaklı tarafından yöneltilebilen bir dava türüdür. Bu davaların yargı kararları ışığında gelişmesi ve davalarda delil serbestisinin uygulanması nedeniyle her olay kendine has özelliklerine göre değerlendirilmelidir. Muvazaalı işlemlerin birçok alanda giderek artmasından ötürü söz konusu işlemlerden kaynaklanan muvazaa nedenine dayalı tasarrufun iptali davaları hem öğretide hem yargı kararlarında geniş bir yer kaplamaktadır. Türk Borçlar Kanunu'nda tanımlanmış muvazaa ile İcra ve İflas Kanunu konusu olan tasarrufun iptali davalarının bu şekilde birleşmesiyle ortaya çıkan muvazaa nedenine dayalı tasarrufun iptali davaları nevi şahsına münhasır bir nitelik arz etmektedir. Özellikle söz konusu davanın mevzuatta tanımlanmış olmaması ve uygulamada bu tür bir davaya yüksek derecede ihtiyaç duyulması konunun değerini artırmaya vesile olmaktadır. Bu dava türü uygulamada sıkça karşımıza çıktığından dolayı yargı kararlarına ve doktrindeki tartışmalara sıklıkla konu olmaktadır. Davanın Yargıtay kararlarıyla ortaya çıkması ve şekil alması ile uygulamanın yine Yargıtay kararlarıyla ilerlemesi bu konuyu sürekli güncel tutmaktadır. Tüm bu sebeplerle konunun uzun zamandan beri hukukumuzda olmasına rağmen bu davalara ilişkin sorunların her zaman mevcut olması ve çözümlerin somut olaylara göre şekillenmesi, bu konuda bir çalışma yapmamızın esaslı gerekçesidir.
Özet (Çeviri)
Collusion; the fact is that the parties make an agreement that they do not really want with the intention of deceiving others. The parties knowingly and willingly come to an agreement for an apparent contract that does not comply with their real will and create a conscious incompatibility between their declarations and wills. Revocatory actions, is a type of law suit that can be filed by the creditor in order to ensure that the creditor regains his receivables by nullifying the changes made in the assets as a result of the savings made before the decision of attachtment or bankruptcy against the debtor. Due to the development of these cases in the light of judicial decisions and the application of freedom of evidence, each case should be evaluated according to its own characteristics. The merger of the collusion defined in the Turkish Code of Obligation and the Action for Rescission Based on Collusion, which is the subject of the Turkish Enforcement and Bankruptcy Code, in this way is of a unique nature. In particular, the fact that the case in question is not defined in the legislation and that such a case is essential in practice contributes to increasing the value of the subject. Due to the fact that this type of case is frequently encountered in practice and needs to be adapted to the period, it is constantly the subject of judicial decisions and debates in doctrine. The fact that the case emerged and took shape with the decisions of the Court of Cassation and that the practice progressed with the decisions of the Supreme Court keeps this issue up to date at all times. For all these reasons, the main reason for us to conduct a study on this issue is that although the subject has been in the content of our law for a long time, the problems related to these cases are always present and the solutions are shaped according to concrete events.