İslami bankacılık gelişimi ile gelir dağılımı ilişkisi
The relationship between the development of Islamic banking and income distribution
  1. Tez No: 768545
  2. Yazar: İBRAHİM İŞLEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Banking, Econometrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ekonomilerde geleneksel bankacılık sistemine alternatif olarak faizsizlik esasına göre faaliyet gösteren İslami bankaların gelişim ve derinliklerinin artmasıyla birlikte zamanla finansal piyasalardan daha fazla pay almaya başlamışlardır. Bu durum faizsizlik esasına göre faaliyet gösteren İslami bankaların gelişiminin gelir dağılımına olan etkisinin incelenmesi gereksinimini ortaya çıkarmakla beraber literatürde bu tür çalışmalar yok denecek kadar azdır. Bu çalışmada ilk bölümde bankacılığın ve İslami bankacılığın tarihi gelişimi ile İslami bankacılığın ortaya çıkmasındaki temel etkenlere değinilmiştir. İkinci bölümde gelir ve gelir dağılımı kavramları açıklanmış ve gelir eşitsizliğinde kullanılan yöntemlere temas edilmiştir. Üçüncü bölüm literatür çalışmasının ve ekonometrik analizin yapıldığı bölümdür. Bu bölümde İslami bankacılık gelişiminin gelir dağılımı üzerindeki etkisi Malezya özelinde ARDL sınır testi yöntemi ile 2001-2019 dönemi için incelenmektedir. Çalışmanın ekonometrik bulgularına göre kişi başına düşen milli gelir ekonomik gelişmenin ilk dönemlerinde gelir dağılımı eşitsizliğini azaltırken ekonomik gelişmenin ilerleyen safhalarında gelir eşitsizliğini artırmaktadır. Bu çalışmanın da esas motivasyon kaynağını oluşturan, İslami bankacılık gelişiminin gelir dağılımı ilişkisine bakıldığı zaman, Malezya açısından incelenen dönemde ortalama olarak İslami bankalar tarafından özel sektöre verilen kredi hacminde meydana gelen %1'lik bir artışın gelir eşitsizliğini yine ortalama olarak %0,036 oranında azaltarak, gelir dağılımındaki adaletin sağlanması noktasında olumlu katkı yaptığı tespit edilmiştir. Çalışmada analizlerden elde edilen tespitler sonucunda hem İslami bankacılık sektörüne hem de kamu otoritelerine bazı politika önerileri sunulmaktadır. Bu doğrultuda gelir dağılımındaki adaletin sağlanmasında olumlu katkı yapan İslami bankacılık sisteminin doğru tanıtılması, geliştirilmesi ve derinleştirilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca kamu otoritelerinin İslami bankacılığın gelişmesinde ve derinleşmesinde etkin bir rol alındığı takdirde Malezya örneğinde görülebileceği üzere İslami finansın hızlı bir gelişim gösterebileceği ve bu durumun gelir eşitsizliğini azaltmada önemli bir rol oynayabileceği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the development and depth of Islamic banks, which operate on the basis of interest-free as an alternative to the traditional banking system in economies, they have started to get more shares from the financial markets over time. Although this situation reveals the need to examine the effect of the development of Islamic banks operating on the interest-free basis on income distribution, such studies are scarcely any in the literature. In the first part of this study, the historical development of banking and Islamic banking and the main factors in the emergence of Islamic banking are mentioned. In the second part, the concepts of income and income distribution are explained and the methods used in income inequality are touched upon. The third section is the section where the literature study and econometric analysis are made. In this section, the impact of Islamic banking development on income distribution is analyzed in Malaysia for the period 2001-2019 with the ARDL boundary test method. According to the econometric findings of the study, while per capita income reduces income inequality in the early stages of economic development, it increases income inequality in the later stages of economic development. Considering the income distribution relationship of Islamic banking development, which is the main motivation for this study, a 1% increase in the volume of credit given to the private sector by Islamic banks on average in the period examined in terms of Malaysia reduces income inequality by 0.036% on average. It has been determined that it makes a positive contribution to the provision of justice in the distribution of As a result of the findings obtained from the analyzes in the study, some policy recommendations are presented to both the Islamic banking sector and public authorities. In this respect, it is recommended to introduce, develop and deepen the Islamic banking system, which makes a positive contribution to ensuring the justice in income distribution. In addition, it is stated that if public authorities take an active role in the development and deepening of Islamic banking, Islamic finance can develop rapidly, as can be seen in the example of Malaysia, and this situation can play an important role in reducing income inequality.