Müşterilerin katılım bankalarını tercih etme sebeplerinin incelenmesi: Sivas ili örneği
Investigation of the reasons of clients to choose participation banks: Sample of Sivas
- Tez No: 526682
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bankalar, farklı türde mali ve sosyal hizmetleri yerine getirmekle birlikte dinamik yapıda para ve kredi ticareti yapan, kuruluşlardır. Ancak bu faaliyetler faiz ile birlikte yürütülmektedir. Katılım bankacılığı sektörü ise hem alternatif bir bankacılık sistemi hem de mevcut bankacılık sistemini yapmaktadır. Katılım bankaların temel faaliyetleri, konvansiyonel bankalardan farklı bir şekilde yatırımcıdan fon toplamak ve bu fonları piyasaya aktarmak suretiyle mali aracılık yapmaktır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, banka kavramının tanımı ve türleri anlatılmış, günümüz bankacılık sektörünün faaliyet alanları ve bankacılık işlevleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümünde, katılım bankacılığı diğer adıyla İslami veya faizsiz bankacılık kavramının tanımı, ortaya çıkış sebepleri, tarihsel gelişimi, işleyiş biçimi ve ekonomiye katkıları ele alınmıştır. Ayrıca uygulama katılım bankalarının müşterilerine yönelik olduğundan, müşteri kavramının tanımı ve müşteri memnuniyeti kısaca anlatılmıştır. 2018 yılı Haziran ve Temmuz aylarında Sivas ilindeki Katılım bankalarının müşterilerine anket yapılmış ve elde edilen verilerin analizleri, SPSS 24 proğramında yapılmıştır.“Müşterilerin Katılım Bankalarını Tercih Etme Sebeplerinin İncelenmesi: Sivas İli Örneği”adlı bu çalışma, katılım bankalarında; Fiziki Koşullar, Personel Yaklaşımı, Çalışma Disiplini, Müşteri Memnuniyeti, Sanal Bankacılık Hizmetleri ve Dini Hassasiyet konuları araştırılmıştır. Bu araştımada müşterilerin; yaş, meslek, medeni durum, gelir düzeyi, cinsiyet, eğitim durumu ve müşterilik yılı göz ününde bulundurularak kıyaslama ve karşılaştırma yapılmıştır. Sivas ilinde yapılan bu çalışmada deneklere yönetilen ifadelere katılım düzeylerinin katılıyoruma yakın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banks are the institutions that dynamically do business with currency and loan along with performing diferent kinds of financial and social services. However, these activities are conducted with interest. Participation bank sector do both an alternative banking system and existing banking system. The basic activities of Participation banks are to allocate funds from investors differently from the conventional banks and to financially arbitrate by transfering these fonds to the market. In the first part of the current study, the definition of bank concept and types were expressed and the areas of the activity of today's banking sector and banking functions were highlighted. In the second part, the definition of Participation banking concept alias İslamic and interest-free banking, the reasons for occurence, historical development, working principle and the contribution to the economy were discussed. Moreover, because the implementation is for the Particiation banks' customers, the definition of customer concept and customer satisfaction were sketched out. Participation banks' customers in Sivas province were surveyed in the months of June and July in 2018 and the data was analyzed by using of SPSS 24. In this study called“Investigation of Customers' Participation Banks Preferences: Sivas Province Sample”, the issues of physical conditions, staff attitude, working principle, customer satisfaction, virtual banking services, and religious sensibility were explored in the Participation banks. In the current study, the comparison were made by taking into consideration of the customers' age, occupation, marital status, level of income, gender, educational back ground and the year of using the bank. In this study conducted in Sivas province, it was found that participation level of the expressions directed to the subjects was close to the 'Agree'.