COVİD-19 pandemi sürecinde ve öncesinde çocuk acil servisine başvuran intoksikasyon vakalarının demografik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of demographic feautures of pediatric intoxication cases who were admitted to the pediatric emergency department during and before the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 768577
  2. Yazar: LÜTFİ KILINÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA GÖNÜL SEZER YAMANEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Zehirlenme, pediatrik yaş grubunda önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çocuk veya adolesanların zehirlenme açısından değerlendirilmesindeki risk faktörleri arasında yaş ve cinsiyet ön plandadır. Coronavirüs hastalığı 2019 tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşamı derinden etkilemiş olup, eğitim-öğretim süreci de bu pandemiden temel olarak etkilenen basamaklardan birisidir. Önlemler kapsamında, sınıfta maske takılması, sınıf içi öğrenme yerine hibrit veya online öğrenme gibi diğer yöntemlerin kullanılması da çocukların mental sağlıklarını etkileyen faktörler arasındadır. Çalışmamızda hastanemiz çocuk acil servisinde intoksikasyon tanısı alan olguların hem pandemi öncesi hem de pandemi dönemindeki demografik özellikleri ile, pandemi döneminde uygulanan kısıtlamaların intoksikasyon olgularına olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, retrospektif olarak kurgulanmış kesitsel bir çalışmadır. 11 Mart 2018 ile 11 Mart 2022 tarihleri arasında intoksikasyon tanılı olgular, demografik ve klinik özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, pandemi sırasında, olgular, ülkemizdeki sokağa çıkma kısıtlamaları ve eğitim-öğretim kısıtlamalarına göre de üç gruba (Okullar kapalı ve sokağa çıkma yasağı var; okullar kapalı ve sokağa çıkma yasağı yok ve okullar açık ve sokağa çıkma yasağı yok) ayrılmıştır. Çalışmamızda istatistiksel analiz için SPSS 22.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Intoxication is an important public health problem in the pediatric age group. Age and gender are among the risk factors in the evaluation of children or adolescents in terms of poisoning. The coronavirus disease 2019 has deeply affected life in our country as well as all over the world, and the education-teaching process is one of the steps that is mainly affected by this pandemic. As part of the precautions, wearing a mask in the classroom and using other methods such as hybrid or online learning instead of in-class learning are among the factors that affect children's mental health. In our study, it was aimed to evaluate the demographic characteristics of the cases diagnosed with intoxication in the pediatric emergency department of our hospital both before and during the pandemic, and to evaluate the effects of restrictions applied during the pandemic period on intoxication cases. Material and Methods: The study is a cross-sectional study designed retrospectively. Between 11 March 2018 and 11 March 2022, cases with a diagnosis of intoxication were evaluated according to their demographic and clinical characteristics. However, during the pandemic, the cases were divided into three groups (Schools are closed and there is a lockdown; schools are closed and there is no lockdown, and schools are open and there is no lockdown) according to the lockdown and education-training restrictions in our country. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis in our study.