Pediatri acil servise başvuran çocukların ebeveynlerinde kaygı ve memnuniyet düzeyleri: Bir pandemi hastanesi örneği
Anxiety and satisfaction levels in parents of children registering to pediatric emergency department: A pandemic hospital example
  1. Tez No: 749305
  2. Yazar: BÜŞRA KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma COVID-19 pandemisinde çocuk acil servise başvuru yapan ebeveynlerin kaygı ve memnuniyet düzeylerinin incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Bu çalışma Mart 2021- Ağustos 2021 tarihlerinde İstanbul ilinin bir şehir hastanesinin çocuk acil servisine başvuru yapan ebeveynler ile yapılmıştır. Veriler Ebeveyn-Çocuk Tanıtıcı Anket Formu, Durumluluk Kaygı Ölçeği ve Sağlık Bakım Memnuniyet Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ise Kruskal Wallis testi, Mann-Whitney U Testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada pandemi sürecinde çocuk acil servise başvuran ebeveynlerin %61.0'ının çocuk acil servise daha önce de başvurduğu, çocuk acil servise daha önce de başvuran katılımcıların %67.0'ının pandemi öncesinde 1-5 kez, %51.9'unun ise pandemi sonrasında bir kez acil servise başvurduğu görülmektedir. Ebeveynlerin pandemi sürecinde acil servise başvurmaları nedeniyle hissettikleri duyguların kızgınlık (%51.1), endişe (%46.3) ve memnuniyet (%2.6) olduğu bulunmuştur. Ebeveynlerin çoğu pandemi sürecinde yeterli izolasyon önlemleri alınmadığı için kaygı yaşadığını (%63.9), acil serviste pandemi hastalarının olmasının kendisini endişelendirdiğini (%74.3), böyle bir dönemde çocuğunu acil servise getirmekten dolayı endişeli olduğunu (%76.1) ve COVID-19 öncesi pediatrik acile daha sık başvurduklarını (%64.7) belirtmişlerdir. Ebeveynlerin Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ) puan ortalamalarının 47.4±5.59, Sağlık Bakımı Memnuniyet Ölçeği (SBMÖ) puan ortalamalarının 83.88±7.41 olduğu saptanmıştır. Pandemi sürecinde çocuk acil servise başvuru yapan ebeveynlerin acil serviste çocuklarına verilen hizmetten COVID-19 pandemisi sebebiyle kaygı yaşadığı görülmektedir. Çocuk acil ünitelerinde ailelerin kaygılarını etkileyebilecek faktörlerin dikkate alınarak bütüncül hemşirelik bakımı verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted descriptively to examine the anxiety and satisfaction levels of parents who applied to the pediatric emergency service during the Covid-19 pandemic.This study was conducted with parents who applied to the pediatric emergency department of a city hospital in Istanbul between March 2021 and August 2021. Data were collected using the Parent-Child Descriptive Questionnaire, the State Anxiety Scale, and the Health Care Satisfaction Scale.Kruskal Wallis test, Mann-Whitney U Test and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. In the study, 61.0% of the parents who applied to the pediatric emergency service during the pandemic period had applied to the pediatric emergency service before, 67.0% of the participants who applied to the pediatric emergency service before, and 51.9% of them went to the emergency room once before the pandemic appears to have applied.It was found that the emotions felt by the parents due to their application to the emergency service during the pandemic were anger (51.1%), anxiety (46.3%) and satisfaction (2.6%). Most of the parents experienced anxiety (63.9%) because adequate isolation measures were not taken during the pandemic process, the presence of pandemic patients in the emergency room worried them (74.3%), they were worried about bringing their child to the emergency room during such a period (76.1%), and they were more likely to go to the pediatric emergency before Covid 19. stated that they applied (64.7%). It was determined that the Parents' State Anxiety Inventory (DSS) mean score was 47.4±5.59, and the Health Care Satisfaction Scale (SSME) mean score was 83.88±7.41. It is seen that parents who apply to the pediatric emergency service during the pandemic process are worried about the service provided to their children in the emergency department due to the Covid-19 pandemic. It is suggested that holistic care should be given by considering the anxiety levels of families in pediatric emergency services.