Türkiye'de büyüme ve yoksulluk: Yoksul-yanlı büyüme politika önerisi
Economic growth and poverty in Turkey: Pro-poor growth policy proposal
  1. Tez No: 768595
  2. Yazar: DAMLA BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANLI ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Geleneksel yaklaşımlar yaygın olarak kalkınmanın ekonomik büyüme ile ilişkili olduğunu savunmuştur. Bu nedenle yoksulluğun sadece ekonomik büyüme nedeniyle azaldığı düşünülmüştür. Ancak, her ekonomik büyümenin kesinlikle yoksulluk azalışı ile sonuçlanacağını iddia edemeyiz (Birdsall ve Londono, 1997). Büyümenin yoksullar lehine gerçekleşip gerçekleşmediği ya da yoksulların büyümeden sağladıkları faydanın ne düzeyde olduğu, gerçekleşen büyümenin ne kadar yoksul-yanlı ya da yoksul karşıtı olduğuna bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de hem gelir dağılımı hem de büyümeden kaynaklanan yoksulluk değişimlerinin ne yönde olduğunu, Türkiye geneli ve bölgesel olarak gözlemlemektir. Çalışmada TÜİK'ten elde edilen hane halkı gelir dağılımı ve tüketim harcaması istatistiklerinden 2006-2019 gelir ve yaşam koşulları araştırması anketleri kullanılmıştır. Yoksul yanlısı büyümenin ölçümünde eğriler ve entropi-eşitsizlik endeksleri olmak üzere iki yöntem kullanılmıştır, bunlar yoksul yanlısı büyüme endeksi (PPGI), yoksulluğa eşdeğer büyüme oranı (PEGR), Ravallion ve Chen endeksi (RCI), büyümenin yoksulluk üzerindeki toplam etkisini ayrıştıran büyüme ve dağılım esneklikleri (Datt ve Ravallion), büyüme etki eğrisi (GIC), yoksulluk büyüme eğrisi (PGC). Çalışmanın bulgularına göre, Türkiye genelinde ve bölgesel olarak gelir dağılımına dayalı yoksulluk oranındaki değişimler ilk yıllarda yüksek oranda yoksul yanlısı görünse de çalışma son dönemlerde ekonomik büyümenin yoksulluk azalışına zayıf katkı sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional approaches have commonly defended that development is associated with economic growth. Hence, it has been thought that poverty reduction just due to economic growth. However, we cannot assert that each economic growth will strictly result in poverty reduction (Birdsall and Londono, 1997) Whether the growth takes place in favor of poor people or what degree of benefit from growth for them depends on what extent to growth is pro-poor or anti-poor. The aim of this study is that general and regional being determined what extent to poverty changes have resulted from both income distribution and growth also to be observed whether growth is pro-poor or not in Turkey. In the study used 2006-2019 Income and Living Conditions Survey of household income distribution and consumption expenditure statistics which supply by Turk Stat. In the measure of pro-poor growth, it has been used two methods as curves and entropy-inequality indexes, they are pro-poor growth index (PPGI), poverty equivalent growth rate (PEGR), Ravallion and Chen index (RCI), growth and distribution elasticities of poverty being decomposed total effect of growth over poverty (Datt and Ravallion), growth incidence curve (GIC), poverty growth curve (PGC). According to findings of the study, even if changes in poverty rate which are based on general and regional income distribution in Turkey has seen highly pro-poor growth at first of years, the study has indicated that at the last periods economic growth has weakly contributed to poverty decline.