Bitlis'te halk hekimliği
Folk medicine in Bitlis
- Tez No: 768596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSER KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Halk kültürünün canlı bir geleneği olan halk hekimliği ve geleneksel uygulama yöntemleri, halkın hastalıklar karşısında başvurdukları çareleri, geleneksel tedavileri ve hastalık öncesi korunmaları kapsayan geniş bir alandır. Hastalık ve sağlık insanlık tarihi kadar eski olmakla birlikte halkın geleneksel sağaltma yöntemleri, canlı bir şekilde kültürel hafızada korunmaktadır. Bitlis'te Halk Hekimliği adlı çalışmamız, Bitlis ili merkez, ilçeler, bunlara bağlı mahalle ve köylerinde mevcut olan halk hekimliği tedavi ve uygulamalarını içermektedir. Çalışma alanımızda geçmişten günümüze gelmiş, halk hekimliği geleneksel uygulama yöntemleri saha çalışması yapılarak derlenmiş, yazılı kaynaklarla desteklenerek yazıya geçirilmiştir. Çalışmamızda hastalıklar tedavi ve uygulamaları, mekana bağlı tedavi yerleri ve ocaklar, şifalı sular bulunmakta olup, tedavide kullanılan malzemeler ve halk dilinde yer alan kelimelerin sözlükçesi de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Folk medicine, which is a living tradition of folk culture, and traditional methods of practice are a wide field that covers there medies that people resort to in the face of diseases, traditional treatments, and pre-disease prevention. Disease and health care as old as human history, but the traditional methods of treating people are vividly preserved in cultural memory. Our study called Folk Medicine in Bitlis includes folk medicine treatments and practices available in the centers, districts, neighborhoods and villages of Bitlis province. Traditional methods of folk medicine, which have come from the past to the present day in our field of study, have been compiled by conducting field studies, supported by written sources and put into writing. In our study, there are diseases treatment and applications, places of treatment depending on the location, medicinal waters, materials used in treatment and the dictionary of words in the vernacular are also included.