Kemik mineral yoğunluğu ölçülmüş postmenopozal kadınlarda osteoporoz risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of osteoporosis risk factors in postmenoposal women with measured bone mineral density
- Tez No: 768599
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR, DOÇ. DR. ESMA ESİN DERİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kadın sağlığı için postmenopozal dönem çok önemlidir. Bu dönemde hormonların değişmesine bağlı olarak osteoporoz riski de atış göstermektedir. Çalışmamızda hastanemize başvuran ve kemik mineral yoğunluğu ölçümü istenmiş postmenopozal kadınlarda osteoporoz sıklığını saptamayı ve kemik mineral yoğunluğunu etkileyen faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel analitik tipte bir çalışma olup 1 Temmuz 2022-1 Ekim 2022 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütüldü. Çalışmanın evrenini herhangi bir nedenle kemik mineral yoğunluğu ölçümü istenmiş, 50-80 yaş aralığındaki 214 postmenopozal kadın katılımcı oluşturdu. Yüz yüze görüşme tekniği ile anket formu uygulandı. Anket formunda sosyodemografik özellikler, sigara/alkol kullanımı, jinekolojik-obstetrik öykü, kronik hastalıklar, kendisinde ve birinci derece yakınlarında minör travma ile kırık öyküsü, steroid kullanım öyküsü, beslenme özellikleri, giyim tarzı, güneşlenme süresi ve egzersiz süresi ile ilgili sorular yer aldı. Ayrıca veri toplama formuna katılımcıların Dual X-ray Absorbsiyometri (DXA) tekniği ile ölçülen lomber vertebra ve femur boynu T skoru ve son altı ay içinde istenmiş serum 25-hidroksi D vitamini ve kalsiyum seviyesi ölçüm sonuçları kaydedildi. Osteoporoz ve osteopeni tanısı için lomber vertebra ve femur boynu T skoru ölçümleri göz önüne alındı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 62,91±9,01 yıl (min:50 max:80 ortanca:62) olarak hesaplandı. Dual X-Ray absorbsiyometri (DXA) sonuçlarına bakıldığında vertebra T skoruna göre %13,55'inde (n=29) osteoporoz, %43,46'sında (n=93) osteopeni, %42,99'unda (n=92) normal kemik mineral yoğunluğu saptandı. Femur boynu T skoruna göre sınıflandırıldığında %7,01'inde (n=15) osteoporoz, %45,79'unda (n=98) osteopeni, %47,20'sinde (n=101) normal kemik mineral yoğunluğu saptandı. Femur ve vertabra T skoru ayrımı yapılmaksızın en düşük T skoruna göre bakıldığında ise %17,75'inde (n=38) osteoporoz, %52,33'ünde (n=112) osteopeni, %29,90'ında (n=64) normal kemik mineral yoğunluğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The postmenopausal period is very important for women's health. During this period, the risk of osteoporosis increases due to the change in hormones. In our study, we aimed to determine the frequency of osteoporosis and to examine the factors affecting bone mineral density in postmenopausal women who were admitted to our hospital and requested bone mineral density measurement. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional analytical type and was conducted between 1 July 2022 and 1 October 2022 at Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital. The population of the study consisted of 214 postmenopausal female participants aged 50-80 years who were requested to measure bone mineral density for any reason. Questionnaire form was applied with face-to-face interview technique. In the questionnaire form, sociodemographic characteristics, smoking/alcohol use, gynecological-obstetric history, chronic diseases, history of minor trauma and fracture in himself and his first-degree relatives, history of steroid use, nutritional characteristics, clothing style, sun exposure time and exercise. There were questions about the duration. In addition, the participants' lumbar vertebra and femoral neck T score measured by Dual X-ray Absorbsiometry (DXA) technique, and the results of serum 25-hydroxy vitamin D and calcium level measurements requested in the last six months were recorded in the data collection form. T score measurements of the lumbar vertebra and femoral neck were taken into account for the diagnosis of osteoporosis and osteopenia. Results: The mean age of the participants was calculated as 62.91±9.01 years (min:50 max:80 median:62). Considering the results of Dual X-Ray absorptiometry (DXA), according to the vertebral T score, 13.55% (n=29) osteoporosis, 43.46% (n=93) osteopenia, 42.99% (n=92) ) normal bone mineral density was determined. When classified according to the femoral neck T score, osteoporosis was found in 7.01% (n=15), osteopenia in 45.79% (n=98) and normal bone mineral density in 47.20% (n=101). When evaluated according to the lowest T score, regardless of femur and vertebral T score, 17.75% (n=38) had osteoporosis, 52.33% (n=112) had osteopenia, 29.90% (n=64) had osteoporosis. ) normal bone mineral density was determined.