Tip 2 diyabet hastalarında glisemik kontrolün bilişsel fonksiyonlara etkisinin değerlendirilmesi: Bir vaka kontrol çalışması
Evaluation of the effect of glycemic control on TYPE 2 diabetic patients' cognitive functions : A case control study
- Tez No: 768598
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR, PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Diyabet bilişsel fonksiyonları olumsuz yönde etkilemekte ve demans riskini arttırmaktadır. Diyabetli hastalarda diyabet süresinin uzaması ve glisemik kontrolün sağlanamaması bilişsel fonksiyonları olumsuz yönde etkilemektedir. Gereç ve Yöntem: Analitik vaka kontrol tipindeki çalışma Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üsküdar Diyabet ve Obezite polikliniğinde 26 Haziran 2022-22 Eylül 2022 tarihleri arasında çalışma kriterlerini sağlayan vaka grubunda (Diabetes mellitus (DM) hastası) 104 ve kontrol grubunda (DM hastası olmayan) 110 toplamda 214 katılımcıyla yapılmıştır. Kontrol grubunun sosyodemografik özellikleri sorgulanmış, sistemden bakılan HbA1c(%) , açlık kan glukozu(AKG)(mg/dl) düzeyleri kayıt edilmiştir. LDL kolesterol, total kolesterol, trigliserit düzeyleri(mg/dL) ve antihiperlipidemik kullanımlarına göre hiperlipidemi durumları kayıt edilmiştir. Vaka grubunun sosyodemografik özellikleri, diyabet süreleri, antidiyabetik ilaç ve insülin kullanımları sorgulanmış, sistemden bakılan HbA1c%, AKG(mg/dl) düzeyleri kayıt edilmiştir. LDL kolesterol, total kolesterol, trigliserid düzeyleri(md/dL) ve antihiperlipidemik ilaç kullanımlarına bakılarak hiperlipidemi durumları kayıt edilmiştir. Hba1c(%) seviyeleri ≤7 ve >7 olarak 2 gruba ayrılmıştır. İlaç kullanımları, tekli antidiyabetik ilaç , çoklu antidiyabetik ilaç, sadece insülin, antidiyabetik ilaç ve insülin kullananlar şeklinde 4 gruba ayrılmıştır. Ardından katılımcılara Mini Mental Durum Testi (MMDT) uygulanıp puanları kayıt edilmiştir. Vaka ve kontrol gruplarının sosyodemografik verileri, AKG, HbA1c düzeyleri, hiperlipidemi durumları ve MMDT toplam ve alt basamak puan ortalamaları karşılaştırılmıştır. Vaka grubunda sosyodemografik veriler, HbA1c, hiperlipidemi durumu, diyabet süreleri ve kullanılan antidiyabetik tedaviye göre MMDT toplam ve alt basamak puanları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya vaka grubunda 104, kontrol grubunda 110 olmak üzere toplamda 214 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların %54,2'si (n=116) 55-64 yaş arası ve %45,8'i (n=98) 65 yaş ve üzeri, %60,7'si (n=130) kadın, %39,3'ü (n=84) erkektir. Katılımcıların MMDT toplam puanı min:24 max:30 ortalama 28,35±1,34 tür. Diyabetli grubun MMDT toplam puan ortalaması 27,67±1,36 iken, kontrol grubunun MMDT toplam puan ortalaması 29±0,93 tür.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes affects cognitive functions negatively and increases the risk of dementia. The duration of diabetes and the lack of glycemic control in patients with diabetes adversely affect cognitive functions. Materials and Methods: An analytical case-control study was conducted in Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Üsküdar Diabetes and Obesity Polyclinic between 26 June 2022 and 26 September 2022. 104 patients in the case group (Diabetes mellitus (DM) patients) and 110 in the control group (not DM) was conducted with a total of 214 participants. Sociodemographic characteristics of the control group were questioned, and HbA1c% and fasting blood glucose (mg/dl) levels available from the system were recorded. Hyperlipidemia status according to LDL, total cholesterol and triglyceride levels and antihyperlipidemic medication use were recorded. Sociodemographic characteristics of the case group, duration of diabetes, antidiabetic medication use were questioned, and HbA1c% and fasting blood glucose (mg/dl) levels measured from the system were recorded. Hyperlipidemia status was recorded by looking at LDL, total cholesterol, triglyceride levels and antihyperlipidemic uses. Hba1c(%) levels were divided into 2 groups as ≤7 and >7; medication use was divided into 4 groups as single antidiabetic medication, multiple antidiabetic medication, insulin only, antidiabetic medication and insulin users. Then, the Mini Mental State Assessment Test (MMST) was applied to the participants and their scores were recorded. Sociodemographic data, fasting blood glucose, HbA1c(%) levels, hyperlipidemia status, and MMDT total and lower level mean scores of the case and control groups were compared. Sociodemographic data, HbA1c%, hyperlipidemia status, duration of diabetes and MMDT total and lower level mean scores were compared in the case group according to the antidiabetic treatment used. Results: A total of 214 participants, 104 in the case group and 110 in the control group, were included in the study. 54.2% (n=116) of the participants were between 55-64 years old, 45.8% (n=98) were 65 years and older, 60.7% (n=130) were female, 39% were 3 (n=84) were male. The MMDT total score of the participants was min:24 max:30 average 28.35±1.34. While the mean MMST total score of the diabetic group was 27.67±1.36, the mean MMST total score of the control group was 29±0.93.