İzmir bölgesi kadın popülasyonunda DEXA kemik mineral yoğunluğu referans değerleri
DEXA bone mineral density references volues in western Turkey women population
- Tez No: 79866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN MANİSALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
VI. ÖZET Osteoporoz, kemik kitlede kayıp ile karakterize sistemik bir hastalıktır. Morbiditesi ve tedavi maliyetleri oldukça yüksek kırıklara neden olabilmesi özel likle gelişmiş ülkelerde ortalama yaşam süresinin uzaması ile birlikte klinik öne mini arttırmıştır. Osteoporozda doğru tanı ve takip, komplikasyonların ve yeter siz ya da gereğinden fazla tedavi rejimlerinin önlenmesinde en etkin yoldur. Gü nümüzde osteoporoz tanısına yönelik kemik kitle düzeyinin belirlenmesinde en yaygın olarak kujlanılan yöntem dual enerji X-ışını absorpsiyometri (DEXA)' dir. i I Osteoporozun düzeyini, pik kemik kitlesi ve hayatın ileri yıllarındaki kemik kay bını etkileyen olaylar belirler. Pik kemik kitle düzeyini ise cinsiyet, ırk, gonadal aktivite, beslenme faktörleri, egzersiz ve fiziksel aktivite gibi faktörler belirle mektedir. Bu nedenle farklı toplumlarda farklı kemik dansite değerleri görülebil mekte ve DEXA ölçümlerinde, üretici firmaların cihazlarına yükledikleri normal değerler, ölçümlerin yapıldığı her topluma uyumlu olmayabilmektedir. Çalışma mızda, izmir bölgesini temsil eden normal kadın populasyonunda, femur ve ver tebra düzeyinde referans kemik mineral dansite (BMD) DEXA değerlerinin sap tanması amaçlanmıştır. Bu amaçla osteoporoz için minimum risk faktörü taşı yan 324 kadın olguya ait femur ve vertebra DEXA BMD verileri incelenmiştir. Olgular yaş gruplarına göre 6 grupta sınıflanmıştır. Vücut kitle indeksleri ve me nopoz süreleri belirlenmiştir. Ortalama menopoz yaşı 46.3 ± 5.5 yıl bulunmuş tur. 324 olgunun % 32.72' sinin premenopozal, % 67.28' inin postmenopozal ol duğu belirlenmiştir. Lineer regresyon testinde 30-80 yaş arası dönemde kemik yoğunluğunda toplam kayıp % 30, yıllık kayıp % 0.6 olarak belirlenmiştir. 20-39 yaş arası normal genç erişkin grubun LrL4 vertebralar BMD ortalaması 0.96 ±0.14 g/cm2, femur ortalaması 0.88 ±0.13 g/cm2 bulunmuştur. Makineye yük lenmiş referans BMD değerlerine göre çalışma grubumuza ait bu değerlerin is tatistiksel olarak anlamlılık derecesinde olmamakla beraber, daha düşük olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, biz bu çalışmamızda izmir ve yakın bölgesine ait, QDR Hologic 4500W Elite DEXA cihazıyla ölçülmüş, ilk normal BMD DEXA değerleri ni belirledik. Bununla birlikte daha geniş kadın ve erkek grup verilerine ihtiyaç vardır. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Osteoporosis is a sistemic disease which characterized with decline of bone mass. Especially in developing countries incidence and clinical importance is increasing with the extending average of life span. The definite diagnosis and follow up osteoporosis enables prevention of complications like serious fractures and high cost treatments like surgical prothese. Nowadays, the most common way at the bone mass analysis in osteoporosis is the dual energy X-ray absorpsiometry (DEXA). Peak bone mass and effects that cause decline in bone mineral during aging influences the level of osteoporosis. Race, sex, gonadal activation, nutrition, exercise, and physical activation are some of the factors that defines peak bone mass. Thus, density values in different countries vam'es. For this reason, DEXA normal references values which is loaded to machines by producer companies may not be in harmony with every population. In our study, we aimed to determine the reference bone mineral density DEXA values in the femur and vertebra in normal woman population who represent izmir and Agean area. With this purpose, femur and vertebra DEXA BMD datas which belongs to 324 women who had minimum risk factor for osteoporosis were analyzed. Our study group were classifed in 6 groups according to their ages. Their body mass index and times of menopause were defined. The average of menopause age was found 46.3 ± 5.5 years. 32.72 % of 324 women were premenopausal, 67.28 % of them were postmenopausal. In the lineer regretion test, the total lost at bone mass between 30-80 years was 30 %, annual lost was 0.6 %. The average BMD of normal young group in the spine was 0.96 ±0.14 g/cm2, in the femur was 0.88 ±0.13 g/cm2. Our BMD results were lower than machines present values, but the difference was not statisticaly significant. In conclusion, in our study we defined the first normal BMD DEXA values with QDR Hologic 4500W Elite DEXA machine in western Turkey. Neverthless, there is need of further reference studies with larger women and men population. 48