Memkapasitör devre elemanının tasarımı ve uygulamaları
Memcapacitor circuit element design and its applications
- Tez No: 768615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
L. Chua'nın memristör elemanını keşfetmesi, memindüktör ve memkapasitör isimli devrelerin varlığını öngörmesi üzerine bu devre elemanlarından memristör nanometreler seviyesinde üretilmiştir. Bunun üzerine, farklı çalışma şartlarında çalışabilen ve farklı özelliklere sahip birçok mem-eleman tasarlanmıştır ve bu elemanlar farklı uygulamalarda kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında üç farklı iki ucu kullanılabilir memkapasitör devresi üretilmiştir. Bu üç devre de elektronik kontrol edilebilir ve çarpma devreleri haricinde kullanılan aktif devre elemanları yerine bütünleyici metal oksit yarıiletken (CMOS) devreleri kullanılmıştır gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan devrelerin farklı koşullar altında çalışabildiğini göstermek amacıyla çalışma frekansı, besleme gerilim değerleri ve sıcaklık gibi parametreleri değiştirilerek simülasyon sonuçları verilmiştir. Ayrıca iki ucu kullanılabilir olduğunu göstermek için paralel ve seri bağlanarak elde edilen sonuçlar verilmiştir. Bunların yanında üçüncü memkapasitör devresinin deneysel sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hewlett Packard manufactured memristor circuit elements at the nanoscale level following Chua L.'s discovery of the memristor element and his prediction of the existence of circuits termed Meminductor and Memcapacitor. Based on them, memelements with diverse capabilities and the capacity to perform in various working circumstances are constructed. In this study, three different floating memcapacitor circuits are proposed. These circuits have electronically controllable property and these circuit's active elements except voltage multiplier circuit are employed as CMOS circuits. In order to show that proposed memcapacitor circuits can work under different conditions, the simulation results which worked with varied frequencies, different supply voltages, different ambient temperatures and Monte-Carlo analysis are contained. Moreover, due to these memcapacitor circuits are floating, this research examined serial and parallel linked memcapacitor characters. Additionally, memory simulation results and the experimental investigation of third memcapacitor circuit that was previously prepared in a research publication is presented in this study.