Effects of special ıntelligence-based ınstruction on learning pictorial ıdiomatic expressions in an EFL context
Mekânsal zekâ tabanlı öğretimin yabancı dil olarak İngilizce bağlamında resimli deyimsel ifadeleri öğrenmeye etkisi
  1. Tez No: 768614
  2. Yazar: MEHDİ SOLHİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHNAZ SAEIDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gardner'in Çoklu Zekâ Teorisine göre, dil öğrenim ve öğretim süreçlerinde yaygın olarak uygulanmakta olan; Dilsel, Mantıksal, Mekânsal, Bedensel-kinestetik, Müzikal, Kişilerarası, Kendine Dönük ve Doğacı Zekâ gibi sekiz tür insan zekâsı vardır. Bu çalışmada, mekânsal zekaya önem verilmekte ve araştırmacı, bir yandan mekânsal zekâ temelli öğretimin, Yabancı Dil Olarak İngilizce bağlamında öğrencilerin resimsel deyimsel ifadelerini öğrenmeye ve diğer taraftan, resimli deyimlerin öğrenilmesine ilişkin olarak, erkek ve kız öğrencilerin mekânsal zekâsı arasındaki olası farkı araştırmıştır. Örneklem, bir Yabancı Dil Olarak İngilizce eğitimi veren bir özel dil okulunda 100 alt orta seviye erkek ve kız dil öğrencisini içermektedir. İlk olarak, çalışmanın sonucu, mekânsal zekanın eğimli olduğunu göstermiştir. Ancak, erkek ve kız öğrencilerin mekânsal zekâsı arasında resimsel deyimlerin öğrenilmesine ilişkin istatiksel olarak bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
According to Gardner's Multiple Intelligence (MI) Theory, there are eight types of human intelligences, namely, Linguistic, Logical, Spatial, Bodily-kinesthetic, Musical, Interpersonal, Intrapersonal, and Naturalist Intelligences, which are being widely applied in language learning and teaching processes. In this study, the emphasis was given to the spatial intelligence and the researcher investigated, on the one hand, the effect of spatial intelligence-based instruction on learning pictorial idiomatic expressions of the learners in an EFL context and, on the other hand, to find the possible difference between male and female learners' spatial intelligence with regard to the learning of pictorial idioms. The sample comprised 100 pre-intermediate male and female language learners at an EFL private language school. At first, the result of the study indicated that the effect of spatial intelligence on leaning pictorial idiomatic expressions was statistically significant. However, there was not any statistically difference between spatial intelligence of the male and female learners concerning the learning of pictorial idioms.