Aktif devre elemanları kullanarak memkapasitör emülatör tasarımı
Desing of memcapacitor emulator using active circuit elements
- Tez No: 702788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, aktif devre elamanları MO-OTA, MOS tranzistörler ve pasif devre elemanları kullanılarak yüzer (floating) memkapasitör emülatör devresi tasarlanmıştır. Literatürde yer alan diğer çalışmalar ile bu tez çalışmasında tasarlanan emülatör devresi çeşitli parametrelerde karşılaştırılmış olup avantaj ve dezavantajları tablo halinde verilmiştir. Önerilen memkapasitör emülatör devresi LT-SPICE benzetim programı kullanılarak tasarlanmıştır. Benzetim çalışmaları LT-SPICE ortamında 0.18 µm teknolojisi kullanılarak gerçekleştirildi. Tasarlanan memkapasitör emülatör devresinin benzetim çalışması sonuçları çeşitli parametrelerde detaylı analizleri yapılarak elde edildi. Bu analizler ideal memkapasitör benzetim sonuçları ile karşılaştırılıp tasarlanan emülatör devresinin memkapasitör özellikleri taşıdığı ve memkapasitör olarak farklı devre uygulamalarında kullanılabileceği kanıtlandı. Tasarlanan memkapasitör emülatör devresinin sonraki çalışmalara referans olabileceği ve daha yüksek dereceli doğrusal olmayan çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a floating memcapacitor emulator circuit is designed by using active circuit elements MO-OTA, MOS transistors and passive circuit elements. The simulated circuit designed in this thesis study has been compared with other studies in the literature in various parameters and its advantages and disadvantages are given in a table. The proposed memcapacitor emulation circuit is designed using LTSPICE simulation program. Simulation studies were performed in LTSPICE using 0.18 µm technology. The results of the simulation study of the designed memcapacitor emulator circuit were obtained by making detailed analyzes in various parameters. These analyzes were compared with the ideal memcapacitor simulation results and it was proved that the designed emulator circuit has memcapacitor properties and can be used in different circuit applications as a memcapacitor. It is thought that the designed memcapacitor emulator circuit will be a reference for future studies and contribute to higher order nonlinear studies.