Bitki ekstraktı içeren kitosan agar hidrojellerin sentezi ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of chitosan agar hydrogels containing plant extract and investigation of antioxidant properties
- Tez No: 768638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİR TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Polisakkaritler, basit şekerlerden oluşmuş polimerlerdir. Biyopolimerlerden kitosan ve Agar-agar birer polisakkarittirler. Kitosan biyopolimeri biyo-uyumlu, biyo-bozunur, non-toksik ve de belli bir oranda antimikrobiyeldir. Agar, gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan hidrofilik bir polisakkarittir. Her ikisi de yeni özellikler ve fonksiyonlar kazandırılmak adına kimyasal ve mekanik modifikasyona açıktır biyopolimerler, yenilenebilir kaynaklardan elde edilebilir, mikrobiyel olarak sentezlenebilir, film haline getirilebilir ve su tutarak jel haline getirilebilirler. Yenilebilir filmlere eklenmiş, uçucu yağlar veya meyve özleri gibi antioksidan özellikler sunan çeşitli doğal bileşenler vardır Bu çalışmada birer biyopolimer olan kitosan ve Agar-agarın değişik oranlarda blend olarak ve bisfenol A diglisidil eter ile çapraz bağlı yeni türevlerinin sentezi ve karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hedeflenen çapraz bağlı türevler, kitosanda bulunan primer amin ve hidroksi gruplarının Agar-agardaki hidroksi gruplarıyla epoksi tepkimesi sonucu çapraz bağlanması sonucu çapraz bağlı ikili biyopolimer karışımından oluşan yeni biyopolimer türevleri sentezlenmiştir. Hazırlanan yeni blend ve çapraz bağlı kitosan/Agar-agar türevlerininn yapı tayin işlemleri elementel analiz (C,H,N), SEM, FT-IR, ve TG-DTA teknikleri ile gerçekleştirilmiştir. Çalısmamızın diger bir asamasında ise, her bir türevin suda şişme davranışları takip edilmiş ve ilgili parametreler hesaplanmıştır. En son olarak tıbbi aromatik bir bitki olan kantaron bitkisinin metanol ekstraktı hidrojele eklenerek hidrojellerin toplam fenolik içerikleri Folin Ciocalteau (FC) yöntemi ile antioksidan madde tayini DPPH yöntemiyle belirlenmiştir. Gerçekleştirilen analizlerin sonuçları değerlendirildiğinde çalışmada yeni blend ve çapraz bağlı kitosan/Agar-agar türevlerinin sentezlendiği, su tutma kapasitelerinin kitosanla karşılaştırıldığında yüksek olduğu ve Sarı kantaron metanol ekstresi eklenmesiyle türevlere antioksidan özellik kazandırıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polysaccharides are polymers made of simple sugars. Chitosan and Agar-agar biopolymers are polysaccharides. The chitosan biopolymer is biocompatible, biodegradable, non-toxic and, to a certain extent, antimicrobial. Agar is a hydrophilic polysaccharide widely used in the food industry. Both are open to chemical and mechanical modification to impart new properties and functions. Biopolymers can be obtained from renewable resources, microbially synthesized, film formation, and gelled by retaining water. There are a variety of natural ingredients added to edible films that offer antioxidant properties, such as essential oils or plant extracts. In this study, the synthesis and characterization of new derivatives of chitosan and agar-agar, which are biopolymers, as blends at different ratios and cross-linked with bisphenol A diglycidyl ether were carried out. In the study, the targeted cross-linked derivatives were synthesized by epoxy reaction between the primary amine and hydroxy groups of chitosan with the hydroxy groups of Agar-agar. As a result of cross-linking new biopolymer derivatives consisting of a cross-linked binary biopolymer mixture were synthesized. The structure determination processes of the newly prepared blend and cross-linked chitosan/Agar-agar derivatives were carried out by elemental analysis (C,H,N), SEM, FT-IR, and TG-DTA techniques. In another stage of our study, the swelling behavior of each derivative in water was followed and the relevant parameters were calculated. Finally, the methanol extract of Sarı kantaron, which is a medicinal aromatic plant, was added to the hydrogel and the total phenolic contents of the hydrogels were determined by the Folin Ciocalteau (FC) method, their antioxidant capacity was determined by the DPPH method. When the results of the analyzes were evaluated, it was concluded that new blend and cross-linked chitosan/Agar-agar derivatives were synthesized, their water holding capacity was higher compared to chitosan, and and it had antioxidant properties with the addition of Sarı Kantaron methanol extract.