Hanefi mezhebinin kurucu imamlarının Ehli Hadis'e yaklaşımı
The approach of the founding imams of the Hanafi school to the Ahl al-Hadith
- Tez No: 768650
- Danışmanlar: PROF. DR. ENBİYA YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Hadis alanında yapılan çalışmalarda mezheplerin oluşmasına sebep olan sosyal ve siyasal sebepler konusunda pek çok eser yazılmaya başlanmıştır. Bu amaçla yazılan kadim eserlerde ise tarafsızlık pek mümkün olmamıştır. Günümüzde yapılan çalışmalar ise genellikle karşılıklı ilişkiyi incelemekten ziyade ulemanın ilim anlayışını ortaya koymayı amaçlamıştır. Polemik tarzında yapılan çalışmalarda ise Hanefîler itiraz edilen konumda tutulmuştur. Bu çalışmada ise merkezde Ebû Hanîfe ve önde gelen talebeleri ele alınmıştır. Çalışmanın başında Ehl-i re'y ve Ehl-i hadîs kavramlarının mahiyetine ve bu iki ifadeyle kimlerin kastedildiğine dair tartışmalara değinilmiştir. Kurucu imamların hadis kabul şartları ya da akîde gibi temel meselelerde hadis ehliyle aynı çizgide olmakla beraber kendileriyle lafzî bazı farklılıklar yaşamışlardır. Buna rağmen aralarında büyük bir ayrılığın olduğunu bildiren rivayetlerin usul ve vakıaya aykırı olduğu muhakkaktır. Kelâmî konularda yaptığı açılımlarla hadis ehline de öncülük yapan kurucu imamların hadisçilerle ilişkisinde paralellik söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Many works have begun to be written on the social and political reasons that led to the formation of sects in the studies in the field of hadith. In the ancient works written for this purpose, impartiality has not been possible. Today's studies, on the other hand, have generally aimed to reveal the understanding of science of the ulema rather than examining the mutual relationship. In the polemical studies, on the other hand, Hanafis were kept in the objected position. In this study, Abu Hanifa and his prominent students were discussed in the center. At the beginning of the study, the nature of the concepts of Ahl al Ra'y and Ahl al-Hadith and the discussions about who is meant by these two expressions are mentioned. Although the founding imams were in line with the people of hadith on basic issues such as hadith acceptance conditions or aqidah, they had some literal differences with them. Despite this, it is certain that the narrations stating that there is a great difference between them are contrary to method and fact. There is a parallelism in the relationship of the founding imams, who also pioneered the people of hadith with the expansions they made on theological issues, with the hadithists.