Covıd-19 hastalık algısının, gençlerin depresif belirtileri üzerindeki etkisi
The effect of Covid-19 disease perception on youth's depressive symptoms
  1. Tez No: 768653
  2. Yazar: CEREN NUR SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN AKKİŞİ KUMSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Covid-19 pandemisi, tüm dünyada insanların ekonomik ve sosyal hayatları üzerinde önemli derecede etki yaratmıştır. Salgının ortaya çıkardığı psikolojik etkileri tedavi edebilmek için birtakım bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada ise gençlerin hastalık algısının depresif belirtileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan, Covid-19 hastalığını geçirmemiş ama çevresinde bu hastalığı geçirenleri gözlemleyen 19-30 yaşları arasındaki 150 lisans ile yüksek lisans öğrencileri ve mezunlarından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, kişilerin Covid-19 hastalığı ile ilgili bilgileri ve demografik bilgilerini içeren Demografik Bilgi Formu, Koronavirüs (Covid-19) Salgınına Yönelik Algı ve Tutumları Değerlendirme Ölçeği, Covid-19 Psikolojik Sıkıntı Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) uygulanmıştır. Araştırma verilerinin elde edilebilmesi için kullanılacak olan anketler ve ölçekler, katılımcılara internet üzerinden form gönderilen Google Forms Platformu aracılığı ile ulaştırılmıştır. Depresyon alt boyutu ile Covid-19 Salgınına Yönelik Algı ve Tutumları Değerlendirme Ölçeğindeki bilişsel kaçınma arasında pozitif, Covid-19 Psikolojik Sıkıntı Ölçeğindeki korku-kaygı arasında pozitif ve KSE'nin alt boyutlarından saldırganlık, somatizasyon, anksiyete ve olumsuz benlik arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. Sonuç olarak; kadınlarda ve en genç yaş grubundaki katılımcılarda depresif belirtiler görülmüştür. Bu sonuç doğrultusunda, gençlerin yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen olağanüstü durumlarda, ruh sağlıklarını korumaya ilişkin çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has had a significant impact on the economic and social lives of people all over the world. A number of scientific studies have been carried out to treat the psychological effects of the epidemic. In this study, it was aimed to examine the effect of young people's perception of illness on their depressive symptoms. The sample of the study consists of 150 undergraduate and graduate students and graduates between the ages of 19-30 who live in different provinces of Turkey, who have not had the Covid-19 disease, but who observe those around them who have this disease. As data collection tools in the research, the Demographic Information Form, which includes the information and demographic information of the people about the Covid-19 disease, the Scale for Evaluation of Perceptions and Attitudes towards the Coronavirus (Covid-19) Outbreak, the Covid-19 Psychological Distress Scale and the Brief Symptom Inventory (BSI). The questionnaires and scales to be used in order to obtain the research data were delivered to the participants via the Google Forms Platform, where forms were sent over the internet. It was concluded that there was a positive relationship between depression and cognitive avoidance in the Assessment of Perceptions and Attitudes towards the Covid-19 Epidemic Scale, a positive relationship between fear and anxiety in the Covid-19 Psychological Distress Scale, and a positive relationship between aggression, somatization, anxiety and negative self, which are the BSI sub-dimensions. As a result; depressive symptoms were observed in women and in the youngest age group participants. In line with this result, it is thought that in extraordinary situations that negatively affect the lives of young people, it is necessary to focus on efforts to protect their mental health.