Cemaat yapılanması örtüsü altında gelişen bir terör örgütü: Fethullahçı Terör Örgütü
A terrorist organization developed under the cover of concital structuring: The Fethullahist Terrorist Organization
  1. Tez No: 768652
  2. Yazar: SERCAN KORKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Cemaatler Dünya'da ve Türkiye'de farklı biçim ve formlarla var olan, belirli ortak amaç ve hedefler etrafında örgütlenen dini, kültürel ve sosyal birimlerdir. Bu birimlerin tarihte var olmasının belirli nedenleri vardır. Ticari ilişkilerin artırılması, şehirleşmeden kaynaklı sosyalizasyon avantajları, ortak değerlerin oluşturulması bunlardan bazılarıdır. Günümüzde özellikle Türkiye'de Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve vakıf başlığı altında dini cemaat ve yapılar varlığını sürdürmektedir. Sivil toplum örgütü ve cemaat yapılanması, devlete karşı ayaklanma ve terör faaliyetlerine destek verme söz konusu dahi olamaz. Türkiye'de Nur Cemaati adı altında yıllardır faaliyet gösteren cemaat yapılanmasının 15 Temmuz 2016 tarihinde bir kalkışma hareketine girmesi ile adı geçen yapılanma, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak tanımlanmış ve bu tarihten itibaren sorumlular ve suçlular hakkında gerekli yasal ve idari yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştır. Dolayısıyla devlete karşı ayaklanan ve terör faaliyetlerine girişen bu cemaat yapılanmasının derinlemesine araştırılması ve Türkiye'de söz konusu örgüt ile mücadelede izlenilen yöntemin de tam anlamıyla anlaşılması önem arz etmektedir. Bu doğrultuda hazırlanan çalışmanın birinci bölümünde cemaat kavramı, cemaatlerin yapılanması, cemaat ilişkileri, Türkiye'de cemaatler, terör kavramı, terörün gayesi, terör taktikleri, terörün algılanması, terör algısı ve polis ilişkisi ve terör algısı ve medya ilişkisi konularına detaylı bir şekilde değinilmeye çalışıldı. İkinci ve son bölümünde ise FETÖ örgütünün özet tarihçesi, örgütün amacı, örgütün stratejileri, dini anlayışı, yapılanması, devleti ele geçirme denemeleri, istihbarata sızması, 17-25 Aralık 2013 tarihinde hükümeti itibarsızlaştırma denemeleri, 15 Temmuz Darbe girişimi, halkın darbe girişimine tepkisi, girişim sonrasında tutuklamalar ve gözaltı süreçleri, olağanüstü hal (OHAL) ve ABD'den FETÖ'nün istenmesi konuları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communities are religious, cultural and social units that exist in different forms and forms in the world and in Turkey and are organized around certain common goals and objectives. There are certain reasons for the existence of these units in history. Increasing commercial relations, socialization advantages arising from urbanization, creating common values are some of them. Today, especially in Turkey, religious communities and structures exist under the title of Non-Governmental Organizations (NGOs) and foundations. It is out of question to support non-governmental organizations and community organizations, uprisings against the state and terrorist activities. As a matter of fact, when the community structure, which has been operating under the name of the Nur Community for years, started an uprising on 15 July 2016, the aforementioned organization was defined as the Fethullah Terrorist Organization (FETO), and since that date, the necessary legal and administrative sanctions have been started to be applied to those responsible and criminals. Therefore, it is important to investigate this community structure, which revolts against the state and engages in terrorist activities, and to fully understand the method followed in the fight against the said organization in Turkey. In the first part of the study prepared in this direction, the concept of community, the structuring of communities, community relations, communities in Turkey, the concept of terrorism, the purpose of terrorism, terrorist tactics, the perception of terrorism, the perception of terrorism and the relationship with the police, the perception of terrorism and the media relationship were tried to be discussed in detail. In the second and last part, the summary history of the FETO organization, the purpose of the organization, the organization's strategies, religious understanding, structuring, attempts to seize the state, infiltration of the intelligence, attempts to discredit the government on 17-25 December 2013, the July 15 coup attempt, the reaction of the people to the coup attempt, the attempt. Afterwards, the arrests and detention processes, the State of Emergency (state of emergency“OHAL”) and the requesting of FETO from the USA were tried to be examined.