Dev menengiomların cerrahi tedavisini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 768664
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN HAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Genelde iyi huylu davranış modeli gösteren meningiomlar hastaların genel biyolojik yapıları yanı sıra dev boyutlarına ulaştıkları zaman tedavi ve yönetim açısından farklı bir özellik arz ederler. Bu çalışma ile dev meningiomların cerrahi olarak tedavi edilmelerini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kliniğimizde Aralık 2012 – Aralık 2022 tarihleri arasında ameliyat edilmiş, patolojik olarak meningiom tanısı alan ve en az bir boyutu herhangi bir planda 5 cm ya da daha fazla olan 42 hastanın tıbbi öyküleri, fizik ve nörolojik muayeneleri, radyolojik tetkikleri, ameliyat raporları ve cerrahi sonuçları içeren tıbbi dosyaları geriye dönük (retrospektif) olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Background: In addition to the general biological structures of the patients, meningiomas, which generally show a benign behavior pattern, present a different feature in terms of treatment and management when they reach their giant size.The aim of this study was to evaluate the factors affecting the surgical treatment of giant meningiomas. Methods:.Medical histories, physical and neurological examinations, radiological examinations, surgical reports and surgical results of 42 patients who were operated in our clinic between December 2012 and December 2022, and diagnosed with pathological meningioma and whose at least one dimension is 5 cm or more in any plane. Medical files were reviewed retrospectively.