Baş-boyun kanserlerinin anatomik alt gruplarında set- domain containing 2(SETD2) geninin ekspresyon düzeylerinin incelenmesi ve klinikopatolojik parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Investigation of expression levels of set-domain containing 2(SETD2) gene in anatomic sub-groups of head-neck cancers and evaluation of its relationship with clinicopathological parameters
  1. Tez No: 768696
  2. Yazar: SEYFETTİN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ULUSAN, PROF. DR. SEMRA DEMOKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Amaç: Baş-boyun kanserleri (BBK), malin hastalıkların yüksek derecede heterojen bir grubu olup çeşitli anatomik bölgeleri ve farklı etiyolojileri kapsayan karmaşık bir kanser grubudur. Hastalığın gelişiminde çevresel ve genetik faktörler birlikte görev alır, fakat altında yatan mekanizmalar hala net değildir. BBK için hastalığın tanısını, klinik yanıtını, nüksünü ya da hasta sağkalımını öngören biyobelirteçler bulunmamaktadır. BBK'nin erken tespiti için yeni özgül biyobelirteçlerin tanımlanması sağkalım oranlarını büyük ölçüde arttırabilir ve prognostik belirteç olarak da yardımcı olabilir. SET Domain Containing 2 (SETD2), 3. kromozomun p kolunda yer alır, histon lizin metiltransferaz aktivitesine sahip bir gen olup p53 ile etkileşime girer ve histon H3K36Me3'ü etkiler. Literatürde SETD2 geninin ekspresyon seviyesini birçok kanser tipinde inceleyen çalışmalar bulunmaktadır. Ancak, BBK hastalarının alt gruplarında SETD2 geninin ekspresyon durumlarındaki farklılıkları inceleyen çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamız kapsamında (İ.Ü.BAP-TTU-2022-38915), BBK tanılı hasta ve sağlıklı gönüllülerin doku ve vücut sıvısı örneklerinde SETD2 geninin ifadesi tespit edilip klinik parametreler ile arasındaki ilişki araştırıldı. Ayrıca, SETD2 geninin invaziv ve/veya noninvaziv yöntemlerle baş-boyun kanserlerinin tanı ve erken teşhiste biyobelirteç olarak kullanılabilirliğinin belirlenmesi hedeflendi. Gereç ve Yöntem: BBK tanısı almış ve cerrahi olarak tedavisine karar verilmiş 95 hastanın tümör, eşlenik normal doku, serum ve tükürük örnekleri ile 33 sağlıklı bireyin normal mukoza, serum ve tükürük örneklerinden sırasıyla RNA izolasyonu ve cDNA sentezleri gerçekleştirilerek SETD2 geninin ekspresyon değişimleri incelendi. Ekspresyon düzeyinin belirlenmesinde kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (QRT-PCR) yöntemi uygulandı. Sonuçlar klinik parametreler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların tümör dokusunda eşlenik normal dokuya göre %47'sinde ekspresyon seviyesinde azalma, %27'sinde ise artma gözlendi. BBK tanılı hastaların tümör örneklerinde eşlenik normal dokuya göre SETD2 geninin ekspresyon seviyesinde 2,3 kat azalma gözlenirken ekspresyon artışında anlamlı bir kat değişimi tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: Head and neck cancers (HNC) are a highly heterogeneous group of malignant diseases and consist of a complex group of cancers covering various anatomical regions and different etiologies. Environmental and genetic factors are involved in the development of the disease, but the underlying mechanisms are still unclear. There are no biomarkers for HNC that can be used routinely in clinical practice to predict the diagnosis, clinical response, recurrence or patient survival of the disease. The identification of new specific biomarkers for the early detection of HNC can greatly increase the survival rates and may also be helpful as a prognostic marker. SET Domain Containing 2 (SETD2) is the gene with histone lysine methyltransferase activity located in the p arm of chromosome 3, interacts with p53 and affects histone H3K36Me3. In the literature, there are studies examining the expression level of the SETD2 gene in many cancer types. However, there are no studies examining the differences in the expression status of the SETD2 gene in HNC subgroups. Within the scope of our study (İ.Ü.BAP-TTU-2022-38915), the expression of the SETD2 gene in tissue and body fluid samples of patients diagnosed with HNC and healthy volunteers was determined and the relationship between clinical parameters was investigated. In addition, it was aimed to determine the usability of the SETD2 gene as a biomarker in the early diagnosis and screening of head and neck cancers with invasive and/or non-invasive methods. Materials and Methods: The expression changes of the SETD2 gene were investigated by RNA isolation and cDNA synthesis from tumor, conjugate normal tissue, serum and saliva samples of 95 patients diagnosed with HNC and surgically treated, and normal mucosa, serum and saliva samples of 33 healthy individuals, respectively. Quantitative real-time polymerase chain reaction (QRT-PCR) method was used to determine the expression level. The results were compared with clinical parameters. Results: In the tumor tissue of the patients, compared to the conjugated normal tissue, the expression level was decreased in 47% and increased in 27%. While a 2.3-fold decrease in the expression level of the SETD2 gene was observed in tumor samples of patients with a diagnosis of HNC compared to the conjugated normal tissue, no significant fold change was detected in the increase in expression.