Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'nda temel hak ve özgürlükler
Basic rights and liberties in the Constitution of United States of America
  1. Tez No: 768697
  2. Yazar: AZRA ATÇALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN DÜNDAR SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amerika Birleşik Devletleri hukuku, insan haklarını koruma konusunda Kıta Avrupası hukukundan ve dünyadaki diğer sistemlerden oldukça farklıdır. Dünyanın geri kalanı henüz bu konuda anayasal bir çalışma yapmadan önce, On altıncı yüzyıl İngiltere'sinde bulamadıkları dini hoşgörü hayallerine kavuşmak için yeni yerleşimler arayan Amerikalılar, yeni kurdukları hükümetlerle bireysel haklarını korumak istemişler ve İngiliz sömürgesinden kurtulmak için kurdukları yeni devlette devletin değil, vatandaşların üstün olduğu bir sistem kurmuşlardır. Bağımsızlık mücadeleleri bittiğinde çoktan konuşma hakkını, din özgürlüğünü, adil yargılanmayı ve devletlerine hesap sorma haklarını koruyan bir hukuk sistemi geliştirmiş olan Amerikalılar, Klasik İngiliz düşünürlerini temel almışlar ve hükümetin değerinin insan haklarına ne kadar saygı duyduğuyla ölçüldüğü bir devlet modeli geliştirmişlerdir. Üç yüz yıldan beri, Amerika Birleşik Devletleri aynı hukuk sistemini çok az değişiklikle uygulamaktadır. Bu çalışmanın amacı, bizimkinden çok farklı olan ve ülkemizde Avrupa Hukuku kadar üzerine düşülmemiş bu hukuk sistemini ana hatlarıyla incelemek ve Amerikan insan haklarının geçmişte ve günümüzde artılarıyla ve eksileriyle nasıl korunduğunun incelemesini yapmaktır. Bu çalışmada, Amerikan insan haklarının tarihi gelişimi ve anayasa metnindeki insan hakları Yüksek Mahkeme kararlarıyla birlikte işlenecektir.
Özet (Çeviri)
The law of United States of America is vastly different from the law of Continental Europe and also other countries. Even when the rest of the World did not have a constitutional act about human rights, Americans who came to the New World to look for religious freedom they couldn't find in sixteenth century England, founded new governments with their individual rights. In the new government they founded, they created a system where citizens were more imporant than the state. When the fight for Independence was over, The Americans developed a judicial system which protected the Right of Speech, Religious Freedom, Fair Trial which they based on Classical English thinkers and also a government system where the government's value is calculated by how much it respects a citizen's human rights. United States of America is still using the same Judicial System they had three hundred years ago with a few amendments. The purpose of this study is to examine this Judicial System's outlines with its pros and cons. In this study, America's history and the protection of basic human rights in its Constitution with main Supreme Court decisions will be reviewed together.