COVİD-19 pandemi döneminde Atatürk Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı merkezine başvuran hastaların D vitamini kullanımı hakkındaki bilgi ve tutumlarının araştırılması
Investigation of the knowledge and attitudes of the patients WHO applied to Atatürk University educational family HEALTH center about the use of vitamin D during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 768707
  2. Yazar: ESRA TUGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada, pandemi döneminde Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran 18 yaş ve üstü kişilerin D vitamini kullanımı hakkındaki bilgi ve tutumlarının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı 2 Eğitim Aile Sağlığı Merkezi (toplamda beş aile hekimliği birimi) nüfusuna kayıtlı olan veya misafir olarak muayene için başvuran 18 yaş ve üstü 300 gönüllü birey dâhil edilmiştir. Katılımcılara onayları alındıktan sonra sosyodemografik özellikler, bazı alışkanlıklar ve COVİD-19 pandemisi döneminde bireyin D vitamini kullanımı hakkında bilgi ve tutumlarını ölçen 30 sorudan oluşan tarafımızca hazırlanmış bir anket formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective:.In this study, it was aimed to investigate the knowledge and attitudes of people aged 18 and over who applied to Ataturk University Educational Family Health Center in Erzurum during the pandemic period about the use of vitamin D. Methods:300 volunteers aged 18 and over who were registered in the population of 2 Educational Family Health Centers affiliated to the Department of Family Medicine of Ataturk University (a total of five family medicine units) or guests that applied for examination were included in the study. After receiving the consent of the participants, a questionnaire form prepared by us consisting of 30 questions was applied to measure the sociodemographic characteristics, some habits and the individual's knowledge and attitudes about the use of vitamin D during the COVID-19 pandemic.