Covıd-19 pandemi döneminde hastalığı geçiren ve geçirmeyen bireylerde sağlık kaderciliği ve etkileyen faktörlerin karşılaştırılması
Comparison of health fatalism and influencing factors in individuals who have and have not had the disease during the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 805001
  2. Yazar: ELİF SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Araştırma, Covid-19 pandemi döneminde hastalığı geçiren ve geçirmeyen bireylerde sağlık kaderciliği ve etkileyen faktörleri karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir ile bağlı Aile Sağlığı Merkezi birimine kayıtlı bireyler oluşturmaktadır (N=1094). Araştırmanın örneklemini belirlemek için evreni bilinen gruplardan örneklem hesaplama formülü kullanılmış, araştırma 247 kişiyle tamamlanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin 123'ü Covid-19 olan grupta, 124'ü ise Covid-19 olmayan grupta yer almaktadır. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Veri Formu ve Sağlık Kaderciliği Ölçeği kullanılmıştır. Veriler etik kurul izin ve gerekli izinlerin alınmasını takiben araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan ve gönüllü olarak katılmak isteyen bireylerden yüz yüze toplanmıştır.Verilerin analizinde SPSS for Windows 22 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre Covid-19 olan grupta katılımcılar, Sağlık Kaderciliği Ölçeğinden 54.12±17.88, Covid-19 olmayan grupta 56.73±17.62 puan almışlardır. İki grup arasındaki Sağlık Kaderciliği puan ortalaması farkı istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to compare health fatalism an daffecting factors in individuals who had and did not have the disease during the Covıd-19 pandemic period. Materials and Methods: The universe of the research consists of individuals registered to a Family Health Center unit affiliated with one located in the Southeastern Anatolia Region N=1094). The sample calculation formul a was used to determine the sample of the study, and the study was completed with 247 people. 123 of the individuals participating in the study are in the group with Covid-19, and 124 of them are in the non-Covid-19 group. Sociodemographic Data Form and Health Fatalism Scale were used to collect data. The data were collected face-to-face from individuals who met the criteria for inclusion in the study and wished to participatevoluntarily, following the approval of the ethics committee and the necessary permissions. SPSS for Windows 22 package program was used in the analysis of the data. Results: According to the research findings, the participants in the Covid-19 group scored 54.12±17.88 from the Health Fatalism Scaleand 56.73±17.62 points in the non-Covid-19 group. The difference in Health Fatalism mean score between the two groups was found to be statistically in significant (p>0.05).