Aşkale ve Balkaya linyitlerinin kendiliğinden yanma eğilimlerine kömür neminin etkisi
The Effect of coal moisture to the spontaneous combustion tendency of Aşkale band Balkaya coals in Erzurum
- Tez No: 76873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Kullanılan Aşkale ve Balkaya kömürleri -25+60, -60+120 ve -120 mesh tane boyutlu fraksiyonlarına ayrıldıktan sonra, oksidasyonu önlemek için azotla doldurulmuş kaplarda depolandı. Çalışmada kömür neminin ve tane boyutunun kendiliğinden yanmaya olan etkisi incelendiği için, önce ham kömürlerin nemi analiz edildi. Daha sonra ham kömür numuneleri sırasıyla; bir saat, bir gün, iki gün, üç gün ve dört gün vakumda su buharı ile muamele edilmiş ve vakumdan alınan numunelerin nem miktarı analiz edilmiştir. Bunu takiben sırasıyla ham ve nemli kömür numunelerinin kendiliğinden tutuşma sıcaklıkları belirlendi. Deneylerin sonucunda görüldü ki, kömür numunesinin nemi arttıkça kesişme sıcaklığı artmakta, numunenin tane boyutu küçüldükçe kesişme sıcaklığı azalmaktadır. Kesişme sıcaklıklarındaki farklılık, kömür numunelerinin nem içeriklerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Tane boyutunun küçülmesiyle kesişme sıcaklığının değerlerinin azalması, kömürün oksitlenme reaksiyon hızının artmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY Aşkale and Balkaya bulk raw coal samples which used, after separating to their fractions, they were packed in containers filled with nitrogen to prevent oxidation. The size fractions of samples are -25 + 60, -60 + 120 and -120 mesh. In this study, for researching the effect of moisture holding capacicity and size fractions of coal against to the spontaneous combustion, the moisture of bulk raw coal samples was firstly analyzed. After that, The bulk raw coal samples were moistened respectively one hour, one day, two day, three day and four day in the vacuum with water vapour. Also in the moisture quantities of moistened coals were analyzed. Crossing point temparatures of bulk raw coals and moistened coals were found. At the results of experiments, It was seen that when moisture of coal sample decreases, crossing point temparature decreases. This difference means that the moisture quantities of coals sarnies are different. Crossing point temparature decreases with decreasing of the size fractions of coals. This resuls in an increase in oxsidation surface