Kömürün flotasyonu, köpük yapıcı maddeleri adsorpsiyonu ve sulu süspansiyonlarının hazırlanması
  1. Tez No: 13089
  2. Yazar: AHMET GÜRSES
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAMİH BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışma, kömürlerin yüzey özelliklerine dayalı olan fiotasyon, köpük yapıcı adsorpsiyonu ne kömür-su süspansiyonlarının hazırlanması işlemlerine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Fiotasyon deneylerinde, bir değiştirilmiş Hallimond mikro- flotasyon hücresi kullanılarak, Hşkale linyitinin fiotasyon özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, fiotasyon süresinin, çeşitli köpük yapıcı (MIBC, n-amil alkol, cc-terpinol ve o-kresol). toplayıcı (kerosen) ve elektrolit (KMnG4, Na2Cr2C7, fs'aCN ve BICI3) maddelerin ; kömür kazanımı ile piritik kükürt ve kül giderimine olan etkileri araştırılmıştır. Her hangi bir katkı maddesi eklenmeden yapılan fiotasyon işlemlerinde, linyit örneğinin zayıf yüzebilirlik özelliği gösterdiği, buna karşılık, köpük yapıcı ve elektrolitlerin kullanılmasıyla kömür kazanımının önemli ölçüde arttığı görülmüştür. Ayrıca kullanılan elektrolitlerin pirit ve kül üzerine bastına etkilerinin olduğu bulunmuştur. Rdsorpsiyon deneylerinde, fiotasyon işlemlerinde kullanılan köpük yapıcıların, Aşkale ve Balkaya linyitleri ve Zonguldak taş kömürü tarafından, sulu çözeltilerinden adsorpsiyonu üzerine, adsorpsiyon süresi ve köpük yapıcı konsan trasyonunun etkisi incelenmiştir. Ayrıca, bu kömürler üzerine o-kresol adsorpsiyonunun, kömürün oksidasyon derecesiyleIk değişimi araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan kopuk yapıcıların tümünün, oldukça kısa bir sürede adsorpsiyon dengesine ulaştıkları ve kömürler tarafından önemli ölçüde adsorp- landıkları bulunmuştur. Diğer yandan, linyit örneklerinde artan oksidasyon derecesi ile adsorpsiyonun sürekli arttığı, taş kömüründe ise oksidasyon derecesine bağlı olarak adsorp- siyonda artma ve azalmalar olduğu gözlenmiştir..a Kömür-su süspansiyonlarının hazırlanmasında, Balkaya linyiti iie eide edilen kömür-su süspansiyonlarının uizkoziteieri üzerine; kömür yükleme yüzdesi, oksidasyon derecesi, süspansiyon pH sı, çeşitti elektrolit ve yüzey aktif madde eklenmesi gibi değişkenlerin etkileri incelenmiştir. Süspansiyon uizkoziteieri, Brookfield tipi bir dönel uizkozimetre kullanılarak ölçülmüştür. Elektrolit madde olarak RICI3, CaCI2 ve NiaCI ; yüzey aktif madde olarak da, Synperonic NPE 1800, CTflB, Moruıet D425, Borresperse NR-3R ve poliuinilalkol kullanıldı. Kullanılan bu katkı maddelerinden, uizkozite düşürme açısından, en fazla etkili olanların RICI3 ve Borresperse NR-3R olduğu ve bu maddelerin kullanılmasıyla, maksimum 7.60-62 kömür konsantrasyonlarına sahip süspansiyonların hazırlanabildiği bulunmuştur. Ayrıca süspansiyon pH sının ve kömürün oksidasyon derecesinin artmasıyla, süspansiyon uizkozitelerinin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMflRV This work has been carried out as directed to the flotation, the adsorption of frother and the preparation of coal-water suspensions, all of which depend on the surface properties of coal. In the flotation eKperiments, the flotation properties of Aşkale lignite haue been inuestigated by using a modified Hallimond rnicroflotation cell. For this aim, the effects of flotation time, uarious frothers (MIBC, n-amyl alcohol, a-terpineol, and o-cresol), kerosene as a collector, and some electrolytes (KMnu4, Na2Cr207, NaCN and B 1 C 1 3 ) on the remoual of pyritic sulfur and ash haue been determined. It was found that the coal sample had a poor floatability in absence of any flotation reagent, and that the frothers and the electrolytes considerably increased the recoruery of coal. In addition, it was seen that the electrolytes used in this work had depressing effect on the pyrite and ash. In the adsorption eKperiments, the effects of adsorption time, frother concentration on adsorption of the frothers such as methylisobutylcarbinol (MIBC), n-amyl alcohol, a-terpineol and o-cresol, which are commonly used in flotation processes, from their aqueous solutions by Aşkale and Balkaya lignites and Zonguldak bituminous coal haue been inuestigated. In addition, the change of the adsorption of o-cresol on these coals with the ottidation eKtent of coal has been alsoW researched. It was found ttiet all of ttıe frottiers were significantly adsorbed by the coals and also that the adsorption equilibrium was attained in a fairly short time. On the other hand, the adsorption continuously increased with the increased extent of oKidation in the cases of the lignites, but it decreased first and then increased in comparison with the raw coal with increasing the extent of oxidation for Zonguldak bituminous coal. In the preparation of coal-water suspensions, the effects of parameters such as coal loading (wt %), the extent of coal oxidation, the pH of suspension, the addition of various electrolyte and surfactant agents on the viscosity of suspension obtained by using Balkaya lignite haue been investigated. The suspension viscosities were measured using a Brookfield type rotational viscometer. The additives used ivere filCI3, CaCI2 and NaCI as the electrolytes, and Synperonic NPE 1800 (CgHig-Ph-(P0)m(E0)n0H), Cetyltrimethylemmonium- bromide (CTflB), Morwet D425 (alkylnaphthalensulfonate), Borresperse NR-3R (ligninsulfonate) and polyvinyl alcohol (MID: 14.000) as the surfactans. It was found that the most effective additives, in terms of the viscosity reduction, were HICI3 and Borresperse NA-3R, and that the coal-water suspension (CIDS) which had coal concentrations up to 60-62 % (based on the weight of dry coal) could be prepared by using these two additives. Also, the viscosites of suspensions were found to increase with an increase in the pH of suspension and at the extent of coal oxidation.