Constraining source properties of the 1509, 1766 and 1894 Istanbul earthquakes
1509, 1766 ve 1894 İstanbul depremlerinin kaynak parametre özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 768754
  2. Yazar: NESRİN YENİHAYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER ÇAKTI, DR. ÖĞR. ÜYESİ KARİN ŞEŞETYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tezde, stokastik simulasyon yöntemi ile 10 Eylül 1509, 22 Mayıs 1766 ve 10 Temmuz 1894 İstanbul depremlerinin hasar dağılımları kullanılarak, söz konusu depremlerin kaynak parametreleri belirlenmiştir. Çeşitli kaynaklardan derlenen ve geniş bir alana yayılan hasar gözlem ve bilgileri MMI skalasında yorumlanmış ve bölgesel olarak değerlendirilmiştir. Kalibre edilip doğrulanmış bölgesel kaynak, dalga yayınım ve zemin parametreleri ile stokastik sonlu fay yöntemi kullanılarak birçok deprem senaryosu modellenmiştir. Kalibrasyonda 26 Eylül 2019 Silivri (Mw=5.8) depreminin 59 istasyondaki kayıtları kullanılmıştır. Modelin büyük ölçekli bir depremdeki performansı 17 Ağustos 1999 Kocaeli (Mw=7.4) depreminin modellenmesiyle test edilmiştir. Oluşturduğumuz model tarihi depremlerin simulasyonunda kullanılmıştır. Çok sayıda simulasyondan elde edilen sentetik şiddet dağılımları, hasar bilgisinden bulunmuş şiddet dağılımları ile karşılaştrılmış ve optimum kaynak parametreleri saptanmıştır. Buna göre, 1894 depreminin büyüklüğü Mw=[6.8 ila 6.9] arasında, merkez üstü ya 42 km fay kırılımı ile Adalar segmentinin orta noktasında, ya da toplam 60 km fay kırığı ile Adalar segmenti ile İzmit segmentinin kesişim noktasında olmalıdır. 1766 depremi, Orta Marmara fayında, toplam 80 km uzunluğundaki fay kırılımı ile gerçekleşmiş, büyüklüğü Mw=[7.0 ila 7.1] arasında olan bir depremdir. 1509 depremi ise büyük olasılıkla, Adalar segmenti ile Orta Marmara fayı üzerinde 120 km uzunluğunda bir fay kırılımı ile gerçekleşen, Mw=7.6 büyüklüğünde bir depremdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, stochastic simulations were performed for the 10 September 1509, 22 May 1766, and 10 July 1894 Istanbul earthquakes to constrain their source parameters with a detailed characterisation and classification of associated damages and their distributions. Damage information was obtained as spatial distributions of observed data assembled from various sources and interpreted on the MMI scale. Using a finite fault simulation approach, numerous scenarios were modeled with calibrated and validated source, path and site parameters. In calibration, simulations were performed for 59 recordings of the 26 September 2019 Silivri (Mw=5.8) earthquake. In order to test our model on a larger Marmara earthquake recordings obtained at 19 stations of the 17 August 1999 Kocaeli (Mw=7.4) earthquake were also simulated. Through an iterative selection of source parameters and comparison of simulation-based synthetic intensity distributions with intensities assessed from actual damage, evaluations of source parameters of three earthquakes were made. Findings indicated that most likely the magnitude of the 1894 Istanbul earthquake was Mw=[6.8 to 6.9], and its epicenter was either at the midpoint of the Prince Islands segment with a 42 km rupture or at the intersection of the Prince Islands segment with the Izmit segment as a 60 km total rupture. The 1766 earthquake likely had a rupture length of about 80 km along the Central Marmara Fault with a magnitude of Mw=[7.0 to 7.1]. Our findings suggested that the 1509 earthquake most probably occurred as a combined rupture of the Prince Islands segment and the Central Marmara Fault, and created a 120 km rupture with a magnitude of Mw=7.6.