Arı ekmeğinin probiyotik yoğurt üretiminde kullanımı ile fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the use of bee bread in probiotic yogurt production and its effect on physicochemical, microbiological and sensory properties
  1. Tez No: 819325
  2. Yazar: NİLAY KEYVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN YURDAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Arı ekmeği, işçi arıların yavrularını beslemek için topladıkları polenin çeşitli salgılarla bir araya gelerek mayalanması ile oluşan bir besin kaynağıdır. Arı ekmeği polene göre insanlarda daha yüksek oranda sindirilebilir özelliğe sahiptir. Bu çalışma kapsamında; yoğurda %0,5, %1 ve %2 oranlarında ilave edilen arı ekmeğinin yoğurt örneklerindeki fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikler üzerine etkisi araştırıldı. Arı ekmeğinde organik asit, tokoferol, fenolik bileşen, serbest şeker içeriği yüksek performanslı sıvı kromatografisi (High liquid pressure chromatography-HPLC), aroma profili gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi (Gas chromatography–mass spectrometry-GC/MS), mineral içeriği inductively coupled plasma-optic emission spectroscopy (ICP-OES) kullanarak belirlendi. Arı ekmeğinde antioksidan aktivite tayininde 1,1-Difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) yöntemi kullanıldı. Deneme gruplarında probiyotik Lactobacillus acidophilus LA-5 bakterisi ile oluşturuldu. Arı ekmeği içerik analizinde mineral madde olarak B, Ca, Fe, K, Mg, Na, P, Zn tespit edilirken Cr, Mn ve Mo belirlenemedi. Şeker içeriğinin incelenmesi ile fruktoz (149,4 mg/g), glukoz (92 mg/g) ve sükroz (21,1 mg/g) tespiti gerçekleştirildi. Organik asit içeriğinin değerlendirilmesi ile okzalik asit (1,26 mg/g), malik asit (7,79 mg/g) askorbik asit (0,91 mg/g) ve sitrik asit tespiti (2,73 mg/g) yapıldı. Fenolik madde içeriği değerlendirilmesi sonucunda p-kumarik asit (15,3 µg/g) ve kaempferol (5562,4 µg/g) içeriği belirlendi. Tokoferol içeriği alfa (7,09 µg/g), beta (0,4 µg/g), gama (0,77 µg/g) ve delta (0,31 µg/g) tokoferol şeklinde toplam tokoferol içerği ise 8,57 µg/g olarak tespit edildi. Volatil/aroma profili analizinde 55 farklı bileşen tespiti gerçekleştirildi. Bu çalışmada, arı ekmeği IC50 değeri 1,414 mg/mL olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Bee bread is a food source that is formed by the fermentation of pollen collected by worker bees to feed their larvae. Bee bread has a higher digestibility rate in humans than pollen. The effect of bee bread added to yogurt at ratios of 0.5%, 1%, and 2% on the physicochemical, microbiological and sensory properties of yogurt samples was investigated in this study. Organic acid content in bee bread was analyzed using high liquid pressure chromatography-HPLC; aroma profile was analyzed using gas chromatography-mass spectrometry-GC/MS; mineral content was analyzed using inductively coupled plasma-optic emission spectroscopy-ICP-OES; and antioxidant activity of bee bread was determined using the 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl-DPPH method. The experimental groups were provided with the probiotic Lactobacillus acidophilus LA-5 bacteria. The mineral substances detected in the content analysis of bee bread were B, Ca, Fe, K, Mg, Na, P, and Zn. However, the presence of Cr, Mn, and Mo could not be determined. The analysis of sugar composition revealed the presence of fructose (149.4 mg/g), glucose (92 mg/g), and sucrose (21.1 mg/g). The organic acid content was assessed and the following values were obtained: oxalic acid (1.26 mg/g), malic acid (7.79 mg/g), ascorbic acid (0.91 mg/g), and citric acid (2.73 mg/g). The assessment of phenolic substance content led to the determination of p-coumaric acid (15.3 µg/g) and kaempferol (5562.4 µg/g) contents. The study determined the tocopherol content, specifically alpha (7.09 µg/g), beta (0.4 µg/g), gamma (0.77 µg/g), and delta (0.31 µg/g). The quantification of tocopherol and total tocopherol content yielded a value of 8.57 µg/g in the form of total tocopherol. A total of 55 distinct components were identified during the analysis of the volatile and aroma profiles. In this study, it was found that the IC50 value of bee bread was 1.414 mg/mL.