Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansının Sudan'daki sosyal hizmetlere katkısı
Contribution of Turkish Cooperation and Coordination Agency tosocial services in Sudan
  1. Tez No: 768758
  2. Yazar: AHMED ALTIGANI ABDALLA MOHAGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sosyal hizmet, toplumsal refahı sağlamak amacıyla bireyi, aileyi ve toplumu ilgilendiren ve toplumsal sorunları çözen mesleklerden biridir. Bu çalışma Sudan Cumhuriyeti sınırları içerisinde TİKA'nın çalışmalarına odaklanmaktadır. Çalışma, Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı'nın Sudan'da gerçekleştirdiği 2006'dan 2022'e kadar olan döneme ait verilere atıfta bulunarak sosyal hizmetle ilgili faaliyetlere katkısını belirlemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada fenomeni doğru bir şekilde tanımlamak için betimleyici bir yaklaşımı kullanıldı. Çalışma, TİKA'nın çalışma alanlarının çeşitliliğine ve çalışmanın sosyal ve gelişimsel yönüne odaklanmaktadır. TİKA'yı diğerlerinden ayıran özellik, Sudan Devleti ile Türkiye arasındaki ilişkilerin pek çok alanda gelişmesine ve çalışma alanlarının genişletilmesine katkı sağlamış olmasıdır. Araştırmada TİKA'nın sosyal hizmete katkısından bahsetmesi, Sudan'da sosyal nitelikli faaliyetler sunan tek kurumun TİKA olması değildir. Aksine, Sudan'daki diğer yerel örgütler gibi, ekonomik, siyasi ve kültürel faaliyetlerinin yanı sıra sosyal hizmetin bir parçasını sağlar. Çalışma, TİKA'nın etkin ve aktif olduğunu, hizmetlerinin insanlara hızla ulaştığını ve projelerinin başarılı olduğunu göstermektedir. Çalışma ayrıca Sudan'da sosyal hizmetin tarihini, sosyal hizmet eğitimi veren okulları, sosyal hizmet faaliyetlerini yürüten resmi ve gayri resmî kurumları ve sosyal hizmet alanlarını tanıtmıştır. Çalışma ayrıca Sudan'da sosyal hizmetlerle ilgili yerel, bölgesel ve uluslararası kuruluşlar gibi sosyal hizmet faaliyetlerini yürüten bazı kurumların deneyimlerini de varlığını kanıtlamıştır. Çalışma, Sudan'ın karşı karşıya olduğu başlıca sosyal sorunları netleştirmiştir. Gelecek çalışmalara yardımcı olabilecek bulgular ve araştırma önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social work is one of the professions that concerns the individual, family, and society by solving social problems to ensure social welfare. This study focuses on TIKA's work within the borders of the Republic of Sudan. The study aimed to determine the contribution of the Turkish Cooperation and Coordination Agency to social work-related activities by referring to the data from 2006 to 2022 in Sudan. A descriptive approach was used in this study to accurately describe the phenomenon. The study focuses on the diversity of TIKA's fields of work and the social and developmental aspects of the work. The feature that distinguishes TIKA from others is that it has contributed to the development of relations between the Sudanese people and Turkey in many fields for the expansion of its working areas. The fact that TIKA mentions its contribution to the social work in the research is not that TIKA is the only institution that offers social activities in Sudan. On the contrary, like other local organizations in Sudan, it provides a part of its economic, political, and cultural activities as well as social service. The study shows that TIKA's service is effective and active, by reaching quickly to the people and its projects are successful. The study also introduced the history of schools providing social work education, formal and informal institutions carrying out social work activities, and social work areas such as hospitals in Sudan. The study also provides the experience of some institutions that carry out social work activities in Sudan, such as local, regional and international organizations related to social services. The study clarified the main social problems facing Sudan. Findings and research recommendations that may assist future studies are presented.