Polivinil alkol (PVA) esaslı kitosan katkılı nanoliflere, inula viscosa bitki özütünün yara iyileştirici etkisinin incelenmesi
Polyvinyl alcohol (PVA) based on chitosan doped nanofibers, investigation of wound healing effect of inula viscosa herbal extracts
  1. Tez No: 768773
  2. Yazar: ÜNSAL BERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada elektrospinleme yo ntemiyle kitosan (CS) katkılı polivinil alkol (PVA) ile inula viscosa (IV) o zu tu kullanılarak yara iyileştirici nanolifler u retmek amaçlanmıştır. Çalışmada medikal amaçlı nanolif üretmek üzere polivinil alkol (PVA) ve kitosan birlikte kullanılmıştır. Ayrıca bu karışıma inula viscosa (IV) özütleri katılarak elektrospinleme yöntemi ile nanolifler elde edilmiştir. İnula viscosa bitkisinin özütünü elde etmek için ekstraksiyon işlemi dört farklı ortamda yapılmıştır. Farklı ortamlarda elde edilen inula viscosa bitki özütlerindeki etken maddeler Gaz Kromatografi Kütle Spektrometri (GC-MS) ile tespit edilmiştir. Yüksek vizkoziteye sahip olan kitosan ile PVA farklı ağırlık oranlarında uzun süre karıştırılarak jel halinde çözeltiler elde edilmiştir. Hazırlanan çözeltilerden elektrospinleme ile elde edilen nanoliflerin taramalı elektron mikroskobu ile analizleri yapılarak, yüzey görünümleri değerlendirilmiştir. Daha sonra PVA/CS (%2 asetik asit) jel çözeltisine inula viscosa bitki özütünden farklı oranlarda ilave edilerek elektrospinleme işlemi yapılmıştır. Her bir nanolif üretimi planlanırken gerekli parametreler optimize edilmiştir. Elde edilen farklı oranlara sahip bütün nanoliflerin taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yüzey karakterizasyonu, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektrumu (FT-IR) ile yapısal karakterizasyonu, Termogravimetrik ve Diferansiyel Termal Analiz (TGA/DTA) ile termal karakterizasyonu yapılmıştır. PVA/CS nanolif ile farklı oranlarda inula viscosa özütü içeren PVA/CS/IV nanoliflerinin antibakteriyel aktiviteleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce wound healing nanofibers using chitosan (CS) doped polyvinyl alcohol (PVA) and inula viscosa (IV) extract by electrospinning method. In the study, polyvinyl alcohol (PVA) and chitosan were used together to produce nanofibers for medical purposes. Inula viscosa (IV) extracts were added to this mixture and nanofibers were obtained by electrospinning method. The extraction process was carried out in four different environments to obtain the extract of the Inula viscosa plant. The active ingredients in inula viscosa plant extracts obtained in different environments were determined by Gas Chromatography Mass Spectrometry (GCMS). Gel solutions were obtained by mixing chitosan with high viscosity and PVA at different weight ratios for a long time. The surface appearances of the nanofibers obtained by electrospinning from the prepared solutions were evaluated by scanning electron microscopy. Then, electrospinning was performed by adding PVA/CS (2% acetic acid) to the gel solution in different proportions of inula viscosa plant extract. While planning each nanofiber production, the necessary parameters were optimized. Surface characterization with scanning electron microscope (SEM), structural characterization with Fourier Transform Infrared Spectrum (FT-IR), and thermal characterization with Thermogravimetric and Differential Thermal Analysis (TGA/DTA) were performed for all nanofibers with different ratios obtained. The antibacterial activities of PVA/CS nanofibers and PVA/CS/IV nanofibers containing different ratios of inula viscosa extract were investigated comparatively.