Niksar (Tokat)-Fatsa (Ordu) arasının jeolojisi ve jeodinamik gelişimi
Geology and geodynamic evolution of the Niksar (Tokat) and Fatsa (Ordu) areas
- Tez No: 768817
- Danışmanlar: PROF. DR. RAİF KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Ordu-Niksar arasının genel jeolojik özellikleri ve stratigrafisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bölgede temel kayaçlar, volkanojenik kumtaşı ara katkılı andezit, bazalt ve piroklastlarla, yer yer kireçtaşı seviyelerinden oluşan Şenköy formasyonuyla temsil edilir. Şenköy formasyonu üzerine hızlı derinleşen bir ortamda çökelen çört ara seviyeli pelajik kireçtaşlarından oluşan Soğukçam formayonu gelmektedir. Soğukçam formasyonu yer yer bloklu, çakıllı, kumlu, kumlu karbonatlı seviyeler içeren fliş istifinden oluşan Mesudiye formasyonu tarafından üzerlenir. Mesudiye Formasyonu içerisindeki Geç Kretase yaşlı birimler pelajik kireçtaşları ve volkanik ara katkılı kiltaşı-silttaşı ve kireçtaşı ardalanmasından oluşur. Mesudiye formasyonu üzerine uyumsuzlukla kalkarenitik kireçtaşlarından oluşan Geç Kretase yaşlı Akveren formasyonu gelmektedir. Bölgede Akveren formasyonu, bol Nummulitesli kumlu, killi karbonatlı kayaçlar ve yer yer bloklar içeren Erenler formasyonu tarafından uyumsuz olarak üzerlenir. Erenler formasyonu geç Paleosen-erken Eosen döneminde kıta-kıta çarpışması ve sonrasında açılan gerilmeli tektonik havzalarda çökelmiştir. Tüm bu birimlerin üstüne, çarpışma sonrası gelişen magmatizma ürünleri olarak, bazik volkanitlerden ve piroklastlarından oluşan Kabaköy formasyonu gelmektedir. Bölgede en üst seviyede KAF'a bağlı olarak geliştiği düşünülen ve üst kabuğun kısmi ergimesiyle bölgenin en yüksek zirvelerine kadar yayılan Canik volkanitleri ve daha geç Miyosen yaşlı Yolüstü Bazaltı birimleri izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the general geological features and stratigraphy of the Ordu-Niksar area were determined. The basement rocks in the region are represented by the Şenköy formation, which consists of andesite, basalt and pyroclasts intercalated with volcanogenic sandstones, and limestone levels in places. The Soğukçam formation, which consists of pelagic limestones with chert intercalations deposited in a rapidly deepening environment, overlies the Şenköy formation. The Soğukçam formation is overlain by the Mesudiye formation, which consists of a flysch succession containing blocks, pebbly, sandy, sandy carbonate levels in places. Late Cretaceous units within the Mesudiye Formation consist of pelagic limestones and intercalated volcanic claystone-siltstone and limestone alternations. The Late Cretaceous Akveren formation, which consists of calcarenitic limestones unconformably, overlies the Mesudiye formation. In the region, the Akveren formation is unconformably overlain by the Erenler formation, which contains abundant Nummulites, sandy, clayey carbonate rocks and occasional blocks. The Erenler formation was deposited in the stretched tectonic basins opened after the continent-continent collision during the late Paleocene-early Eocene period. All these units are overlain by the Kabaköy formation, which consists of basic volcanics and pyroclasts as magmatism products developed after the collision. Canik volcanites and late Miocene aged Yolüstü Basalt units are observed in the region, which are thought to have developed due to the NAF at the highest level and spread up to the highest peaks of the region with the partial melting of the upper crust.