19.Yy Art Nouveau sanatında mineleme tekniğinin mücevherde etkileşimi, rene Lalique
Enameling in 19th century Art Nouveau interaction of the technique in jewelry, rene Lalique
  1. Tez No: 768816
  2. Yazar: SELİN İŞÇİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Art Nouveau sanat akımı çok kısa zamanda ülkelere ve mesleki alanlara yayılmıştır. Kendine has formları zamanla sembol haline gelmiştir. Özgür, özgün ve masalsı anlatımı, kadın figür ile birleşince ortaya eşi benzeri olmayan eserler çıkartılmıştır. Tek dizeliği bozan, kalıplaşmış her şeye meydan okuyan bir sanat akımıdır. Sanatçılar içinde biriktirdiği ve gözlemlediği her şeyi serbest bir akış içinde kendi alanlarında sergilemişlerdir. Gözün gördüğü, zihnin algılayabildiği, ne varsa onunda ötesine geçerek tasarımlarına yansıtmayı başarmışlardır. Her rengi kendi aralarında harmoni halinde yorumlamışlardır. Birinci bölümde; Art Nouveau sanat akımının ülkelere ve alanlarına dağılımı incelenmiş olup çıkış noktalarının üzerinde durulacaktır. Ülkelere ve alanlara yayılımlarıyla beraber gösterdiği çeşitlilikler değerlendirilecektir. Bu akımın etkisini gösterdiği bölümlerde branşlarında başarılı olmuş sanatçıların eserleri ele alınacaktır. Art Nouveau sanatının beslendiği, geçmişten gelen kültür kökenlerine bakılacaktır. Farklı kültürlerde ortaya çıkan formlar zamanla tek bir form altında toplanmıştır. Kullanılan malzemeler renkler ve dönemi temsil eden sanatçılara yer verilecektir. İkinci bölümde; Art Nouveau sanat akımının mücevhere olan etkisiyle beraber en çok yer verilen mineleme tekniği üzerinde durulacaktır. Bu tekniğin çeşitleri ve başlangıç tarihçesine mercek tutulacaktır. Mineleme tekniğinin ağırlıklı olarak kullanımına yer verilmesinin belli başlı sebepleri açıklanacaktır. Mücevherde ortaya çıkan eserlerin tasarım aşamaları değerlendirilecektir. Çeşitli zengin kaynakların çevirileri ile tüm unsurlar pekiştirilecektir. Mineleme tekniğinin hassas noktalarına değinip, dayanıklılığı açısından ve günümüzdeki gelişmiş teknikler üzerinden üretimdeki yeri değerlendirilip bu alanda uzmanlaşmış ustaların görüşleri ışığında bir takım önerilere yer verilecektir. Mineli takı kullanımında oluşan problemlere çözüm önerileri sunulacaktır. Minenin takı üzerinde bozulmadan kalabilmesi için uygun aralıktaki metal kullanımı hakkında bilgiler verilecektir. v Üçüncü bölümde; döneme damgasını vuran, yaptığı işlerle sansasyon yaratmayı başaran ve büyüleyici eserlere imzasını atan Rene lalique incelenecektir. Lalique, kullandığı ilk yenilikçi malzemelerle eserlerini zenginleştiren, akıma yön veren bir sanatçı olmayı başarmıştır. Mücevherle başlayan serüveni daha sonraki yıllarda farklı alanlarda aldığı eğitimler ve girişimci kişiliği ile dönemin tam olarak hakkını vermiştir. Mücevherlerinde kullandığı değerli-yarı değerli taşlar, inciler ve mine ile eşsiz eserler bırakmış olup vazgeçilmezi olan kadın unsurunu eserlerinde nasıl yorumladığı incelenecektir. Hayatı hakkında bilgiler, iş hayatı ve sanata bakış açısı ele alınacaktır. Mücevher alanı dışında yapmış olduğu eserler incelenecektir. Sonuç bölümünde ise; günümüz koşullarında zaman kazandıran daha hızlı bir şekilde üretimi sağlayacak yöntemlerden ve programlardan bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Art Nouveau art movement spread to countries and professional fields in a very short time. Its unique forms have become symbols over time. When her free, original and fairy-tale-like expression is combined with the female figure, unique works have been created. It is an art movement that breaks the single verse and challenges everything that is stereotyped. The artists exhibited everything they had collected and observed in a free flow in their own spaces. They have succeeded in reflecting on their designs by going beyond what the eye can see and what the mind can perceive. They interpreted each color in harmony among themselves.in harmony among themselves. In the first part; The distribution of the Art Nouveau art movement to countries and areas will be examined and the starting points will be emphasized. The diversity they show together with their spread to countries and areas will be evaluated. The works of successful artists in their branches will be discussed in the sections where this trend shows its effect. The cultural roots from the past, on which Art Nouveau art is nourished, will be examined. The forms that emerged in different cultures were gathered under a single form over time. The materials used, the colors and the artists representing the period will be included. In the second part; Along with the effect of the Art Nouveau art movement on jewellery, the most common enameling technique will be emphasized. The types of this technique and its initial history will be examined. The main reasons why the enameling technique is mainly used will be explained. The design stages of the works in the jewelry will be evaluated. All elements will be reinforced with the translations of various rich sources. It will touch on the sensitive points of the enameling technique, evaluate its place in production in terms of its durability and through today's advanced techniques, and some suggestions will be given in the light of the opinions of the masters specialized in this field. Solution suggestions will be presented to the problems that occur in the use of vii enamel jewelry. Information will be given about the use of metal in the appropriate range so that the enamel remains intact on the jewelry. In the third part; Rene lalique, who left his mark on the period, succeeded in creating a sensation with his works and created fascinating works, will be examined. Lalique has succeeded in becoming an artist who enriches his works with the first innovative materials he uses and directs the movement. His adventure, which started with jewellery, gave full justice to the period with his training in different fields and his entrepreneurial personality in the following years. He left unique works with the precioussemi-precious stones, pearls and enamel he used in his jewellery, and how he interpreted the indispensable female element in his works will be examined. Information about his life, his perspective on business life and art will be discussed. The works he made outside the field of jewelry will be examined. In the conclusion part; In today's conditions, methods and programs that will save time and provide faster production will be mentioned.