Tokat ilinde yetiştirilen bazı sebze türlerinde faydalı ve zararlı akar(acari) türlerinin belirlenmesi
Studies on determination of harmful and beneficial mite species (acari) on some vegetables grown in Tokat province
  1. Tez No: 275592
  2. Yazar: FATMA NUR GARGILI TOKKAMIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜRDANE YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, 2008-2009 yıllarında Tokat ilinde yetiştirilen domates (Lycopersicon esculentum L.(Solanaceae)), hıyar (Cucumis sativus L. (Cucurbitaceae)), biber (Capsicum annum L. (Solanaceae)) ekim alanlarında ve bu ekim alanlarında bulunan yabancıotlar (köpek üzümü (Solanum nigrum L), tarla sarmaşığı (Convolvulus arvensis L.), serçedili (Stellaria media L.), domuzpıtrağı (Xanthium stromonium L.) ve tilkikuyruğu (Amaranthus retroflexus L.), sirken (Chenopodium album L.)) üzerindeki faydalı ve zararlı akar türlerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma, Tokat ilinde en yoğun sebze tarımının yapıldığı Tokat ili Merkez, Turhal, Pazar, Erbaa ve Niksar ilçelerinde yürütülmüştür. Yapılan sürveyler sonucunda dört familya'ya ait yedi zararlı akar türü belirlenmiştir. Bunlar; Tetranychidae familyasından Tetranychus urticae (Koch) (İki noktalı kırmızı örümcek), Tarsonemidae familyasından Tarsonemus waitei (Banks), Tarsonemus confusus (Ewing), Tarsonemus lobosus (Kramer), Acaridae familyasından Tyrophagus putrescentiae (Schrank) ve Rhizoglyphus sp., Eriophyidae familyasından Aculops lycopersici (Massee) (Domates pas akarı). Tydeidae familyasından ise Tydeus californicus (Banks), Tydeus sp. ve Homeopronematus sp. belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Tokat province to determine the beneficial and harmful mite species of tomato (Lycopersicon esculentum L.), cucumber (Cucumis sativus L.), pepper (Capsicum annum L.) and weeds (Black nightshade (Solanum nigrum L), Field bindweed (Convolvulus arvensis L.), Common chickweed (Stellaria media L.), Rough cocklebur (Xanthium stromonium L.), Red rooted amaranth (Amaranthus retroflexus L.), White goosefoot (Chenopodium album L.)) in vegetable planting areas an in 2008-2009. The survey areas the Central district, Turhal, Pazar, Erbaa and Niksar districts of Tokat which have intensive vegetable growing areas. Based on the survey results, seven harmful mite species belonging to four families were determined. These are Tetranychus urticae (Koch) (Two-spotted spider) (Tetranychidae), Tarsonemus waitei (Banks), Tarsonemus confusus (Ewing), Tarsonemus lobosus (Kramer) (Tarsonemidae), Tyrophagus putrescentiae (Schrank) and Rhyzoglyphus sp. (Acaridae), Aculops lycopersici (Massee) (Tomato rust mite) (Eriophyidae). Tydeus californicus (Banks), Tydeus sp. and Homeopronematus sp. determined from Tydeidae family.