Sasanilerin yıkılışına kadar zerdüştlüğün Türkistan'a etkileri (Kültürel boyutta)
The effect of zoroastrianism on Turkestan until the faal of the Sassanids (In cultere dimension)
- Tez No: 768830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada en eski tek tanrılı din olan Zerdüştlüğün, Türkistan halkları ile olan ilişkisi değerlendirilmektedir. MÖ 7. Yüzyıldan itibaren başlayan bu süreç Sasanilerin yıkılışına kadar devam etmektedir. İlk olarak Aryaların bölgeye gelişi ve Zerdüştlüğün ortaya çıkışı tezde ele alınmıştır. Zerdüşt ile ilgili tartışmalı konular açıklandıktan sonra, tebliğ edilen dinin, kısıtlı olmasına karşın asli kaynaklarından yararlanarak, inanç sisteminin temeli ve bu temeldeki değişimler tespit edilmiştir. Meydana gelen değişimlerle birlikte, İran toplumunun geçmişten gelen en belirgin uygulamaları tespit edilmiş ve bu uygulamaların Zerdüştlüğe nasıl entegre edildiği araştırılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, Zerdüştlüğün en önemli motiflerinin ateş, defin merasimi, nevruz ve hüma-horoz kuşu olduğu ve bu motiflerin sadece İran'da değil farklı halklarda da yaşatıldığı tespit edilmiştir. İran coğrafyasına yakın olan Türkistan'da benzer motiflerin kullanıldığı görülmektedir. Ancak yapılan çalışmalarda bu motiflerin Zerdüştlükten, Türkistan'a geçtiği yönünde bir genel kabul olsa da araştırma sonucunda bahsedilen motiflerin önemli bir kısmının Türkistan'ın kendi öz inançları ile ilişkili olduğu ya da tamamıyla Zerdüştlükten alınmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of Zoroastrianism, the oldest monotheistic religion, with the peoples of Turkestan is evaluated. This process, which started from the 7th century BC, continues until the collapse of the Sassanids. Firstly, the arrival of the Aryas in the region and the emergence of Zoroastrianism are discussed in the thesis. After explaining the controversial issues about Zoroaster, the basis of the belief system and the changes in this basis were determined by making use of the original sources of the religion, although it was limited. Along with the changes that have occurred, the most prominent practices of Iranian society from the past have been identified and how these practices have been integrated into Zoroastrianism has been investigated. In the light of the findings, it has been determined that the most important motifs of Zoroastrianism are fire, burial ceremony, Nevruz and huma-cock bird, and these motifs are kept alive not only in Iran but also in different peoples. It is seen that similar motifs are used in Turkestan, which is close to the Iranian geography. However, although there is a general acceptance in the studies that these motifs have passed from Zoroastrianism to Turkistan, as a result of the research, it has been determined that a significant part of the motifs mentioned are related to Turkestan's own beliefs or that they are not completely taken from Zoroastrianism.