Transforming the food system through food security and food sovereignty: Comparing the food policies of İstanbul and İzmir Metropolitan Municipalities in Turkey
Gıda sistemini gıda güvencesi ve gıda egemenliği ile dönüştürmek: Türkiye'de İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri'nin gıda politikalarının karşılaştırması
- Tez No: 768831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ERTÖR AKYAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Ziraat, Political Science, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kentleşme, sanayileşme, küreselleşme ve iklim krizi kentsel bağlamda endişe verici oranlarda gıda güvencesizliğine yol açmakta, sosyal ve ekolojik eşitsizlikleri körüklemektedir. Kentler, yer temelli ve hedefe yönelik çözümler önerebilmesi sayesinde tarım ve gıda politikalarında öncü bir rol üstlenmekte ve katılım için yeni alanlar üretmektedir. Bu bağlamda gıda güvencesi ve gıda egemenliği sıklıkla başvurulan kavramlar olmakla birlikte şimdiye kadar yerel yönetimlerin kentsel gıda politikalarının oluşturma süreçlerindeki rolü ve söz konusu kavramlar çerçevesinde dönüştürücü gücüyle ilgili karşılaştırmalı pek az çalışma yapılmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri'nin kentsel gıda politikalarını inceleyerek eleştirel gıda literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Her iki belediyeden konuyla ilgili çalışma yürüten temsilciler, üretici ve tüketici kooperatifleri, bilim insanları ve aktivistlerle yapılan derinlemesine mülakatlar; resmi belediye belgelerinin incelenmesi, katılımcı gözlemci yöntemler kullanılarak elde edilen bilgiler gıda egemenliği ve gıda güvencesi çerçevesinde değerlendirilmiş, bu bağlamda gıda politikalarının dönüşümüyle ilgili ortaklaşan ve farklılaşan noktalar belirlenmiştir. Sonuçlar İstanbul ve İzmir'in gıda politikalarının çoğunlukla küçük ölçekli çiftçilerin desteklenmesi ve bu şehirlerde yaşayan insanların gıda güvencelerinin güçlendirilmesine odaklandığını, fakat gıda egemenliğinin temel prensiplerin benimsenme derecesi konusunda farklılıklar olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, daha ilerici gıda politikası oluşturmaya yönelik önemli çabalar olmasına rağmen, her iki şehrin de gıda güvencesi ve gıda egemenliğini işler hale getirmek için farklı paydaşların katılımını mümkün kılan daha kapsamlı ve bütünleşik yaklaşımlara ihtiyaç duyduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Urbanization, industrialization, globalization, and the climate crisis are leading to alarming rates of food insecurity within urban contexts, increasing social and ecological inequities. Cities are assuming a leading role in agri-food policymaking due to their potential to offer place-based and targeted solutions and create new spaces for participation. In this context, food security and food sovereignty concepts are increasingly referred to, however, to date, there are only few studies comparing municipal governments' role in urban food policy making and their transformative potential based on the frameworks of food security and food sovereignty. This study aims to contribute to critical food studies by investigating urban food policies of Istanbul and Izmir Metropolitan Municipalities in Turkey. Based on in-depth interviews with representatives from these two municipalities, producer and consumer cooperatives, scholar-activists, a review of formal municipal documents and participant observation methods, the present study identifies commonalities and differences relevant for the transformation of the food policies in these two cities from the perspective of food security and food sovereignty. The results demonstrate that urban food policies in Istanbul and Izmir mainly focus on small-scale farmer supports and increasing food security of their residents, while the degree of adoption of main food sovereignty principles varies. The findings reveal that even though there are substantial efforts towards more progressive food policy making, both cities are in need of more comprehensive and integrated approaches enabling participation of different stakeholders to operationalize food security and food sovereignty.