An evaluation of enviromental aspects of primary school buildings in reference to leed system: A case study of primary schools in Mosul, Iraq
İlköğretim binalarının leed sistemine ilişkin çevresel bir değerlendirilmesi: Irak, Musul ilköğretim okullarına ilişkin bir örnek inceleme
  1. Tez No: 768844
  2. Yazar: NOOR ABDULWAHID ABDULWAHHAB AL-ABBASI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Okul binaları eğitim sürecini etkileyen faktörlerden biridir. Binalar, tasarımlarında sürdürülebilir standartlar dikkate alınarak donatıldığında, öğrencilerin performansı artacağından eğitim sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Irak'ta, siyasi ve ekonomik koşullar nedeniyle okullara ilgide sürekli bir düşüş var. Sonuç olarak, okullar çeşitli işlevsel ve çevresel sorunlardan muzdariptir. Bu nedenle araştırmacı, bu araştırma için örnek olay olarak Irak yerel (ilk) devlet okul binalarını seçmiştir. Okul binalarında sürdürülebilirliği özellikle çevresel açıdan ele alan önceki yabancı ve yerel çalışmaları analiz ettikten ve tartıştıktan sonra, okul binalarının uluslararası sürdürülebilirlik değerlendirme sistemlerine göre değerlendirilmesi ile ilgili yerel bir çalışmanın olmadığı ortaya çıktı. Çalışma, bu sistemin genelliği ve diğer birçok değerlendirme sistemine referans oluşturması nedeniyle LEED sisteminin çevre standartlarının değerlendirilmesi ile sınırlandırılmıştır. Dolayısıyla araştırma problemi şu şekildedir:“Yerel okul binalarını uluslararası sürdürülebilir çevresel değerlendirme sistemlerine uygun olarak çevresel açıdan sürdürülebilir binalara dönüştürmek için olası tasarım yaklaşımları hakkında bilgi boşluğu var”. Böylece şu sorular ortaya çıktı:“Uluslararası sürdürülebilirlik değerlendirme sistemlerine göre yerel okul binalarında çevresel sürdürülebilirliği sağlama düzeyleri nelerdir? ve ”Yerel okul binalarını çevresel olarak sürdürülebilir binalara dönüştürmek için olası tasarım yaklaşımları nelerdir?“. Bu nedenle önerilen hipotez, ”LEED çevre standartlarına göre okul binası tasarımının yeni yaklaşımının uygulanması, Irak'taki okul binalarını çevresel açıdan sürdürülebilir hale getirecektir. Araştırma problemini çözmek için araştırmacı, üç boyuttan oluşan betimsel bir analitik yaklaşım benimsemiştir; Birincisi teoriktir, literatür taraması içerir, ikincisi çevresel olarak sürdürülebilir ve LEED sertifikasına sahip üç uluslararası okul binasının bir analizidir ve üçüncüsü Irak'ın Musul kentindeki üç ilkokul modeli üzerinde onları değerlendiren pratiktir. çevresel LEED standartlarına göre. Sonuç olarak, üç örneklem için değerlendirme oranı şuydu: 110 üzerinden 28 puan, yani herhangi bir LEED yeterlilik düzeyi almıyorlar, bu da ilk araştırma sorusunu yanıtlayan sürdürülemez okullar oldukları anlamına geliyor. Son olarak, buna dayanarak araştırmacı, gelecekte bu alanın geliştirilmesine yardımcı olacak bir dizi öneri ve öneride bulunmuştur. Önerilen bu önerilerden biri yerel okul binaları için yeni tasarım yaklaşımını temsil etmektedir, bunu yaparak, ikinci araştırma sorusunun cevabını temsil eden sürdürülebilirlik gereksinimleriyle uyumlu tasarımlar elde edebiliriz.
Özet (Çeviri)
School buildings are one of the factors the affect the education process. When buildings are equipped with amenities taking into consideration sustainable standards in their design, they will positively affect the educational process as students' performance will improve. In Iraq, there is a continuous decline of interest in schools because of the political and economic conditions. As a result, schools are suffering from several functional and environmental problems. So, the researcher selected the Iraqi local (primary) governmental school buildings as a case study for this research. After analyzing and discussing previous foreign and local studies that dealt with sustainability in school buildings specifically the environmental aspect, it became clear that there was no local study concerned with evaluating school buildings according to the international sustainability assessment systems. The study was limited to the evaluation of the environmental standards of the LEED system because of the generality of this system and being the basis of reference for many other evaluation systems. Hence, the research problem reads:“There is knowledge gap about the possible design approaches to convert local school buildings into environmentally sustainable buildings in accordance with international sustainable environmental evaluation systems”. So, the following questions emerged:“What are the levels of achieving environmental sustainability in local school buildings according to international sustainability evaluation systems? and ”What are the possible design approaches to convert local school buildings into environmentally sustainable buildings?“. So, the hypothesis proposed was ”Applying the new approach of the school building design according to LEED environmental standards will convert school buildings in Iraq into environmentally sustainable. To solve the research problem, the researcher adopted a descriptive analytical approach that comprises three dimensions; The first is theoretical, which includes a literature review, the second is an analysis of three international school buildings that are environmentally sustainable and have LEED certification, and the third is practical on three models of primary schools in the city of Mosul in Iraq evaluating them according to the environmental LEED standards. As a result, the evaluation rate for the three samples was: 28 points out of 110, that is, they do not obtain any LEED qualification level which means that they are unsustainable schools which answers the first research question. Finally, based on that, the researcher provided a number of recommendations and suggestions that would assist in the development of this field in the future. One of these suggested recommendations represents new design approach for the local school buildings, by doing this we can achieve designs that are compatible with sustainability requirements, which represents the answer for the second research question.