Halluks valgusu olan bireylerde plantar duyu eğitiminin ağrı, ayak postürü, fonksiyonel aktiviteler, yürüme ve denge parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of plantar sensory training on pain, foot posture, functional activities, gait and balance parameters in individuals with hallux valgus
- Tez No: 768857
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı, halluks valguslu (HV) hastalarda plantar duyu eğitiminin halluks valgus açısı, ağrı, ayak postürü, fonksiyonel aktiviteler, yürüme ve denge parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi olarak belirlendi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 30 hafif ve orta şiddette HV'lu kadın çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar, tabakalı randomizasyon kullanılarak çalışma ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik bilgileri kaydedildikten sonra halluks valgus açısı, universal gonyometre ile; ağrı şiddeti, Vizüel Analog Skalası (VAS) ile; ayak postürü, ayak postür indeksi ile; ayak fonksiyonu, Amerikan Ortopedik Cerrahları Ayak ve Ayak Bileği Derneği (AOFAS)-ön ayak skalası ve Nil Çok Boyutlu Halluks Valgus Derecelendirme Ölçeği ile; hafif dokunma duyuları, Semmes-Weinstein Monofilament Testi (SWMT) ile; alt ekstremite fonksiyonelliği, alt ekstremite fonksiyonellik skalası ile; yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri GAITRite® bilgisayarlı yürüme yolu (CIR System INC. Clifton, NJ 07012) ile ve postüral salınım ve stabilite sınırı, Bertec Balance Check Screener (Force plate AM, Bertec, Columbus, OH) ile değerlendirildi. Kontrol grubu standart tedavi programına alınırken çalışma grubuna ek olarak plantar duyu eğitimi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of plantar sensory training on hallux valgus angle, pain, foot posture, functional activities, gait and balance parameters in patients with hallux valgus (HV). Thirty women with mild to moderate HV who met the inclusion criteria were included in the study. Participants were randomly divided into two groups as study and control groups. After recording the demographic information of the patients, the followings were evaluated: hallux valgus angle, with a universal goniometer; pain intensity with Visual Analogue Scale (VAS); foot posture, with foot posture index; foot function, with the American Orthopedic Foot and Ankle Society (AOFAS)-forefoot scale and Nil Multidimensional Hallux Valgus Scale; light touch sensation with Semmes-Weinstein Monofilament Test (SWMT); lower extremity functionality with lower extremity functionality scale; time-distance gait characteristics with the GAITRite® computerized walking path (CIR System INC. Clifton, NJ 07012), and postural sway and limits of stability assessments with the Bertec Balance Check Screener (Force plate AM, Bertec, Columbus, OH). While the control group was included in the standard treatment program, the study group received additional plantar sensory training.