COVİD-19 pandemi döneminde hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumlarının belirlenmesi
Determination of nurses' compliance with isolation measures during the COVİD-19 pandemic period
- Tez No: 768868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN EDA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyum sağlamaları her zaman olduğu gibi pandemi döneminde de kendi sağlıkları ve toplum sağlığı için oldukça önemlidir. Bu araştırma Covid-19 pandemi döneminde hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumlarının tespiti ve uyum sorunlarının nedenlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yürütülmüştür. Araştırma Ocak 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında hastanelerde görev yapan 327 hemşire üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri“Demografik Özellikler Formu”ve“İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği”ile çevrimiçi yöntemle toplanmıştır. Hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyum ölçeği toplam puanı 66,99±6,38'dir. Bulaşma Yolu alt boyut puan ortalaması 22,16±2,81, Çalışan ve Hasta Güvenliği alt boyut ortalaması 17,82±2,09, Çevre Kontrolü alt boyut puan ortalaması 17,21±2,27, El Yıkama ve Eldiven Kullanımı alt boyut puan ortalaması 9,81±1,73 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nurses' compliance with isolation measures is very important for their own health and public health during the pandemic period, as always. This research was conducted as a descriptive study in order to determine the compliance of nurses with isolation measures during the Covid-19 pandemic period and to determine the causes of compliance problems. The research was conducted on 327 nurses working in hospitals between January 2020 and June 2021. The data of the research were collected by online method with“Demographic Characteristics Form”and“Scale of Adaptation to Isolation Measures”. The total score of the nurses' compliance with isolation measures was 66.99±6.38. Way of Transmission sub-dimension score average 22.16±2.81, Employee and Patient Safety sub-dimension mean 17.82±2.09, Environmental Control sub-dimension mean score 17.21±2.27, Hand Washing and Glove Use sub-dimension mean score was 9.81±1.73.